Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 12 sierpnia 2020r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2014-07-30 • Annie Łajming z okazji jej urodzin

24 lipca br. obchodziliśmy 110. rocznicę urodzin jednej z najbardziej znanych pisarek kaszubskich Anny Łajming. Z tej okazji w Szkole Podstawowej w Przymuszewie odbyło się spotkanie poświęcone życiu i twórczości autorki.

Wydarzenie zgromadziło miłośników pisarstwa Anny Łajming nie tylko z naszej gminy, ale z całego regionu Kaszub i Pomorza. Głównym punktem spotkania była promocja trzech książek autorstwa kaszubskiej pisarki. Jedną z nich była pierwsza część trzytomowej opowieści o życiu autorki - „Dzieciństwo”. Książkę wydano w oryginale i w tłumaczeniu na język angielski. Przekładu podjęli się Blanche Krbechek z USA i Stanisław Frymark z Kaszuby. O wydaniu opowiadali autorzy przekładu oraz prof. Cezary Olbracht-Prądzyński – sekretarz Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku. Kolejną książką, o której mówiono, był utwór dramatyczny „Parzyn”, odkryty przez, obecnego podczas spotkania, prof. Daniela Kalinowskiego. Natomiast prawnuk Anny Łajming opowiadał o trzeciej z promowanych książek, a mianowicie o „Bajkach” autorki wydanych w wersji z audiobookiem. Całokształt twórczości pisarki podsumował prof. Józef Borzyszkowski – prezes Instytutu Kaszubskiego w Gdańsku.

Całość dopełnił występ Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”  pod kierownictwem Danuty Miszczyk, działający przy Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. Teatr zaprezentował obrazek sceniczny pt. „Dzieciństwo Anny Łajming”.

Gmina Brusy, po części oficjalnej spotkania, zaprosiła zgromadzonych na urodzinową kawę.

Obecny podczas spotkania był także ks. Prałat Zdzisław Wirwicki.

W imieniu Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, podziękowania m.in. aktorom Teatru Obrzędu Ludowego "Zaboracy" składała Sekretarz Gminy Brusy Mariola Rodzeń.

Pod pamiątkową tablicą poświęconą Annie Łajming, znajdującą się na rodzinnnym domu pisarki, złożono symboliczną wiązankę kwiatów.

Wspólne pamiątkowe zdjęcie.
Wspólne pamiątkowe zdjęcie.

Zdjęcia: Um Brusy. Więcej na Facebooku Miasta i Gminy Brusy - tutaj.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!