Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 22 lutego 2019r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-01-16 • „Polacy ratujący Żydów” - wystawa w Urzędzie Miejskim

Zapraszamy do zapoznania się z wystawą „Polacy ratujący Żydów”. Ekspozycję, składającą się z 29 plansz, można zobaczyć w Urzędzie Miejskim w Brusach w terminie od 12 do 26 stycznia br.

Plansze z archiwalnymi fotografiami i dokumentami na wybranych przykładach ukazują rodzaje i okoliczności udzielanej pomocy niesionej przez Polaków ludności żydowskiej. Przedstawiona jest pomoc zorganizowana (działalność „Żegoty”) oraz indywidualna, zarówno na terenie okupowanego kraju, jak i poza jego granicami. Ekspozycja dokumentuje szeroki wachlarz działań Polaków, którzy z narażeniem swojego życia ratowali Żydów podczas Zagłady. Na wybranych przykładach zostały także zaprezentowane osoby represjonowane za taką działalność oraz powojenne kontakty ocalonych z ich wybawicielami i losy dzieci żydowskich ocalonych przez Polaków.

Wystawę w Urzędzie Miejskim w Brusach pomagali rozstawić uczniowie Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach. Na zdjęciu poniżej wraz z sekretarz Mariolą Rodzeń, przedstawicielami IPN oraz nauczycielami KLO: Justyną Narloch i Markiem Rodzeniem. 

Tekst. IPN, Gmina Brusy.

Fot. Gmina Brusy. 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!