Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 18 marca 2019r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-03-23 • Dzień Jedności Kaszubów w Kosakowie. Bruszanie też tam byli!

Kaszubi z najróżniejszych zakątków Pomorza przybyli w niedzielę 18 marca br. do nadmorskiego Kosakowa, by wspólnie świętować Dzień Jedności Kaszubów.

Jest to jedno z najważniejszych wydarzeń dla mieszkańców tego regionu, obchodzone na pamiątkę pojawienia się pierwszej pisemnej wzmianki o Kaszubach w bulli papieża Grzegorza IX z dnia 19 marca 1238 roku. Księcia Szczecińskiego określono tam mianem "księcia Kaszub".

Co roku gospodarzem imprezy jest inna miejscowość. Tegoroczną edycję zorganizowano w Kosakowie. Uczestnicy obchodów podziwiać mogli m.in. ekspozycję akordeonów z kolekcji Pawła Nowaka, liczne występy kaszubskich zespołów, jak również zaopatrzyć się w rękodzieło na stoiskach twórców ludowych. Obchodom Dnia Jedności Kaszubów tradycyjnie towarzyszyło wspólne bicie rekordu w jednoczesnej grze na akordeonach. Pod batutą Pawła Nowaka zagrało łącznie 276 akordeonistów. Tym samym nie udało się ustanowić nowego rekordu. Ten padł w 2016 roku w Bojanie, kiedy to zagrało tam 372 akordeonistów, przed rokiem w Chmielnie zebrało się ich 351.

Z Brus w biciu rekordu uczestniczyło 7 akordeonistów: Sara Janikowska, Edyta Piechowska, Karolina Leszczyńska, Marcin Kroplewski, Mateusz Rożek, Danuta Miszczyk i Mirosław Stoltmann.


 

Więcej zdjęć…

 

Inf. na podst. inf. CKiB Brusy.

Fot. CKiB Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!