Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 24 maja 2019r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-05-14 • Biblioteka w Brusach ma 70 lat!

1 stycznia 1948 r. powołano do życia Bibliotekę Publiczną w Brusach.  Zatem w tym roku, bruska biblioteka, obchodzi 70. urodziny. Za nami tydzień uroczystości związanych z obchodami bibliotecznego jubileuszu.

Świętowanie rozpoczęło się już w poniedziałek, 7 maja, spotkaniem z cyklu „Kreatywnie w bibliotece”. Podczas zajęć, uczestniczki wykonywały różnego rodzaju ozdoby ze starych, książek, dając im tym samym drugie życie.

FOTOGALERIA

Wtorek, 8 maja,  był z kolei dniem rozmów o książkach. Uczestnicy Dyskusyjnych Klubów Książki z Brus, Czerska i Rytla spotkali się w Czersku, aby porozmawiać o ciekawych nowościach wydawniczych. Każdy Klub zaprezentował jedną książkę. Rytel zaproponował Good Night, Dżerzi Janusza Głowackiego, Czersk: Shantaram Gregory Davida Robertsa, natomiast Brusy przygotowały Zakonnice odchodzą po cichu Marty Abramowicz.

FOTOGALERIA

Główne uroczystości związane z jubileuszem odbyły się w środę, 9 maja. Zorganizowane spotkanie rozpoczęło się powitaniem gości przez dyrektor biblioteki Annę Orlikowską. Wśród zaproszonych gości byli: przedstawiciele władz miejskich z zastępcą burmistrza Krzysztofem Gierszewskim na czele, reprezentanci Wojewódzkiej i Miejskiej Biblioteki Publicznej w Gdańsku z dyrektor Działu Instrukcyjno-Szkoleniowego Moniką Górecką, dyrektorzy i pracownicy bibliotek z powiatu chojnickiego, obecni i emerytowani pracownicy, ksiądz Prałat Zdzisław Wirwicki, przedstawiciele placówek oświatowych, dyrektorzy jednostek organizacyjnych gminy Brusy, przedstawiciele organizacji pozarządowych, członkowie Dyskusyjnego Klubu Książki i Koła Miłośników Biblioteki, a także dziennikarze oraz przyjaciele biblioteki.

Następnie dyrektor biblioteki, za pomocą prezentacji multimedialnej, przedstawiła zgromadzonym historię bruskiej placówki bibliotecznej.

Podczas uroczystości dokonano również podsumowania rankingu najaktywniejszych czytelników biblioteki i wręczono im okolicznościowe statuetki. Ponadto wręczono nagrody laureatom gminnego konkursu plastycznego „Biblioteka marzeń”.

Wszystkie punkty programu były przeplatane występami dzieci i młodzieży z kół tanecznych i muzycznych działających w Centrum Kultury i Biblioteki. Na scenie wystąpiła formacja tańca narodowego, formacje tańca nowoczesnego hip-hop i jazz oraz grupy tańca ludowego. Muzycznie wydarzenie uatrakcyjnił zespół akordeonowy i keyboardowy.

Na zakończenie uroczystości przyszedł czas na okolicznościowe wystąpienia gości, gratulacje i życzenia.

Ponadto dla wszystkich uczestników wydarzenia przygotowano wystawy: „Biblioteka marzeń” – ekspozycja prac dzieci z gminy Brusy, „Rzeczy znalezione w książkach”, „Stare dokumenty i pierwsze książki”, „Nagrody, wyróżnienia i podziękowania” oraz kroniki.

FOTOGALERIA nr 1 

FOTOGALERIA nr 2

W czwartek, 10 maja, jubileusz 70-lecia biblioteki świętowano z Katarzyną Żak. Piosenkarka zaprezentowała bruskiej publiczności utwory z repertuaru między innymi Agnieszki Osieckiej, Magdy Czapińskiej czy Wojciecha Młynarskiego. Recital przeplatały opowieści i anegdoty aktorki z życia codziennego i aktorskiego. Po występie był czas na chwilę rozmowy, pamiątkowe zdjęcia i autografy.

FOTOGALERIA

Ostatni dzień świętowania jubileuszu - piątek, 11 maja, był to czas przeznaczony dla dzieci. Z myślą o nich, w bibliotece zorganizowano popołudniowe spotkanie pod hasłem Majowe inspiracje plastyczne.

FOTOGALERIA

Całotygodniowe obchody 70. urodzin Biblioteki Publicznej w Brusach były doskonałą okazją do podkreślenia jej roli w życiu kulturalno-społecznym miasta i gminy Brusy. Placówka, której rodowód sięga 1948 roku, to nie tylko wypożyczalnia zbiorów, ale także miejsce spotkań autorskich, dyskusyjnego klubu książki, koła miłośników biblioteki, akcji czytelniczych, inicjatyw kulturalnych, konkursów, koncertów, warsztatów, szkoleń i wielu różnorodnych działań edukacyjnych. Jest to miejsce łączące tradycję i nowoczesność, miejsce, w którym każdy, bez względu na wiek, wykształcenie czy pozycję społeczną, znajdzie coś dla siebie.

Inf. i fot. CKiB Brusy.  
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!