Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 22 marca 2019r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-06-25 • XX Światowy Zjazd Kaszubów w Luzinie

To największa plenerowa impreza na Kaszubach – święto muzyki kaszubskiej, promocja kultury naszego regionu, a przede wszystkim spotkanie Kaszubów z całego świata. W tym roku Kaszubi przybędą do Luzina.

Wydarzenie odbędzie się 7 lipca, a każdy jego uczestnik będzie mógł liczyć na sporą dawkę dobrej muzyki. Nie zabraknie też kaszubskich rękodzielników z najdalszych zakątków regionu i oczywiście przysmaków kaszubskiej kuchni. Jak co roku najlepsi kaszubscy karciarze rozegrają turniej baśki. Tegoroczną nowością są, organizowane po raz pierwszy, Mistrzostwa Świata Kaszubów 6-piłkarskich. Do udziału w tej imprezie zaprasza się zarówno drużyny ligowe, jak i zespoły amatorskie, reprezentację sołectw, gmin, powiatów, regionów, zrzeszeń, organizacji itp.. Sportowa rywalizacji odbywać się będzie na głównej płycie Stadionu GOSRiT w Luzinie

Jak co roku, na Zjazd Kaszubów będzie można dotrzeć Transcassubią - pociągiem, który jest symbolem tejże imprezy. Przywozi on uczestników, pokonując po drodze spory fragment Kaszub (rozkład pociągu do pobrania poniżej)

Tegorocznemu Zjazdowi Kaszubów w Luzinie będą przyświecać  dwa wielkie jubileusze: 100-lecie odzyskania Niepodległości Polski oraz 20-lecie zjednoczenia Kaszub w granicach jednego województwa. Z tego powodu Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Andrzej Duda w uznaniu dorobku i zasług dla kultywowania kaszubskości jako cennego składnika polskiego dziedzictwa narodowego oraz roli, jaką kaszubska historia, zwyczaje i język odegrały w dziejach naszej Ojczyzny, objął Zjazd Kaszubów Patronatem Narodowym w roku 100-lecia odzyskania Niepodległości 1918-2018.

Inf. kaszubi.pl, Gmina Brusy. Graf. kaszubi.pl 

Pliki do ściągnięcia:
rozkład jazdy Transcassubii (139 kB)cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!