Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 22 marca 2019r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-06-27 • INSPIRACJE JÓZEFEM CHEŁMOWSKIM

We wtorek, 26 czerwca br. wystartował plener rzeźbiarsko-malarski pod hasłem „Inspiracje Józefem Chełmowskim”. Przedsięwzięcie poświęcone jest pamięci Józefa Chełmowskiego – lokalnego artysty rzeźbiarza, malarza, filozofa.

Po raz drugi rzeźbiarze staną przy ogromnych kłodach drewna, aby wyczarować z nich różne postacie. Artyści będą rzeźbić figury aniołów i postacie z kapeli kaszubskiej, które później staną w różnych miejscach w gminie Brusy. W plenerze wezmą udział też malarki, których obrazy następnie będą zdobić Chatę Kaszubską w Brusach Jagliach.

Jedną z artystek będzie też doceniana w całej  Polsce twórczyni ludowa zajmująca się wykonywaniem frywolitek, Iwona Kurpo z Torunia. Osoby chętne będą miały możliwość udziału w warsztatach nauki wykonywania frywolitek.

Spośród malarek będzie można zobaczyć w swoim warsztacie Marlenę Stefańską z Sulęczyna oraz Mieczysławę Łazorek z Kazimierza Dolnego. Rzeźbiarzami, którzy podejmą się wykonania aniołów i uzupełnienia kapeli kaszubskiej będą Marek Czekalski z Rabki, Sebastian Kwaczałą z Bielsko-Białej, Mieczysław Woźniak z Malborka, Jan Czupryniak z Tucholi oraz Zygmunt Kędzierski z Przymuszewa k. Tucholi, który jednocześnie jest komisarzem pleneru. Większość z nich ma już za sobą mnóstwo podobnych plenerów w całej Polsce.

Podsumowanie pleneru odbędzie się 6 lipca br. w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach.

Już dzisiaj zapraszamy wszystkich zainteresowanych rzeźbiarstwem, malarstwem kaszubskim i udziałem w warsztatach z tworzenia frywolitek do odwiedzania Chaty Kaszubskiej w dniach od wtorku 26 czerwca do czwartku 5 lipca br. 

Inf. i graf. CKiB Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!