Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 20 marca 2019r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-06-27 • Hazo Mena. Marzenia z Czerwonej Wyspy

W sobotni wieczór, 23 czerwca br., w Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach odbyło się spotkanie z Danielem Kasprowiczem, misjonarzem świeckim, który opowiadał o realiach życia na Madagaskarze i promował książkę „Hazo Mena. Marzenia z Czerwonej Wyspy”.

Młody, bo 28 letni mężczyzna z wykształcenia dietetyk kliniczny, jest zafascynowany pomocą mieszkańcom Czerwonej Wyspy. Opowiadał o życiu w malgarskim Mampikony, o marzeniach dzieci, które znacznie różnią się od marzeń dzieci na naszym kontynencie. Mówił o tym jak jeden z jego podopiecznych marzy o kostce pachnącego mydła, jak starsza pani, która zajmuje się wychowaniem wnuków, marzy o tym, aby jej wychowankowie mogli się uczyć, o marzeniach kobiety trędowatej, która nie ma palców u rąk, ale posiada niebywałe pokłady szczęścia, którym dzieli wszystkich dookoła, o chorobach Czarnego Lądu: tyfusie, malarii i trądzie i o bandach napadających i mordujących bezbronną ludność. Daniel opowiadał również o niedożywieniu dzieci, o możliwościach pomocy, w tym o adopcji na odległość. W spotkaniu uczestniczył również Ojciec Dariusz Marut – misjonarz w Mampikony i matka Ojca Dariusza, Róża Marut – oboje szczegółowo zajmują się kwestią adopcji.


Zapytany o swoje marzenia opowiadał jak zmieniło się jego patrzenie na świat, jak przewartościował swoje życie, które znacznie różniło się przed wyjazdem na Madagaskar. Mówił jakie są teraz jego plany, o polepszeniu warunków w klinice i bytowych mieszkańców, przede wszystkim tych najmniejszych i bezbronnych. Mówił o szczęśliwych i radosnych chwilach przeplatanych smutkiem i cierpieniem. Daniel przepełniony jest wiarą w drugiego człowieka: „(…) czerp z życia garściami i pamiętaj, by dzielić się tym, co otrzymujesz. Kolekcjonuj wspomnienia, nie rzeczy. Zawieraj przyjaźnie, nie umowy. Nie bój się pomagać, bo dobro zawsze powraca”.

Podczas spotkania była możliwość zakupienia książki "Hazo Mena. Marzenia z Czerwonej Wyspy" oraz "Kilasymandry. Jak Madagaskar nauczył mnie kochać" z autorskim autografem i dedykacją. Uczestnicy spotkania mogli również wziąć udział w losowaniu jednego pakietu obu książek. Dodatkowo, by wspomóc działalność misyjną na Madagaskarze, można było zakupić zabawki i pamiątki ręcznie wykonane przez mieszkanki Mampikony.

Opracowanie na podst. informacji CKiB Brusy.

Fot. CKiB Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!