Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 18 czerwca 2019r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-10-04 • Projekt „Nie święci garnki lepią” w Szkole Podstawowej nr 2 w Brusach

Od czerwca do września w Szkole Podstawowej nr 2 w Brusach realizowany był projekt „Nie święci garnki lepią”. Na zadania projektowe szkoła pozyskała 4.000 zł w formie grantu z Instytutu Kultury Miejskiej w Gdańsku w ramach programu „Sieć kultury”. Partnerami projektu byli: Stowarzyszenie Grupa Młodych Archeologów, Warsztat Terapii Zajęciowej w Brusach i Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach. Koordynatorem projektu była Anna Ossowska.

Projekt „Nie święci garnki lepią” miał dwa podstawowe cele – kultywowanie pradawnych tradycji i rzemiosła oraz integrację dziesięcioletnich uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach i dorosłych osób niepełnosprawnych, podopiecznych Warsztatów Terapii Zajęciowej w Brusach. Potrzeba zetknięcia się i współpracy obu grup jest ogromna.

Działania projektowe podzielono na cztery części:

I część: wyjazd na Festyn Archeologiczny do Czernicy połączony z warsztatami obróbki bursztynu i garncarstwa bez użycia koła

II część: wyjazd do Muzeum Ceramiki w Chmielnie połączony z zajęciami na kole garncarskim

III część: cykl czterech warsztatów rzemiosł dawnych – rekonstrukcji paciorków, czerpania papieru, złotnictwa plecionkowego i odtworzenia średniowiecznych gier planszowych

IV część: spotkanie podsumowujące projekt połączone z wystawą fotografii i prac wykonanych przez uczestników projektu

Udział w Festynie Archeologicznym w Czernicy

Uczestnicy projektu spotkali się na Festynie Archeologicznym w Czernicy, by wziąć udział w dwóch warsztatach – garncarstwa i obróbki bursztynu.

W świat bursztynu wprowadził ich pan Eryk Popkiewicz. Dzięki niemu poznali tajniki tego obróbki kruszca i samodzielnie stworzyć bransoletki. Do wiercenia otworów używali zrekonstruowanych narzędzi.

Podczas drugiego warsztatu uczestnicy lepili naczynia z gliny. Dostarczyło im to wielu emocji i zabawy. Nad wszystkim czuwał garncarz – pan Michał Sadowski, który służył pomocą i radą. Podczas warsztatu stworzono prawdziwe dzieła – m.in. gliniane koszyki, wazony, misy.

Wyjazd do Muzeum Ceramiki Kaszubskiej w Chmielnie

Wyjazd do Chmielna sprawił uczestnikom wiele radości. Najpierw zwiedzili Muzeum Ceramiki Kaszubskiej i pracownię ceramiczną rodziny Necel, która wykonywaniem glinianych naczyń zajmuje się od kilku pokoleń. Potem każdy mógł usiąść przy kole garncarskim i samodzielnie wykonać gliniane naczynie – wazonik, kubek, misę. Praca okazała się trudna, wymagała skupienia i precyzji. We wszystkim pomagali doświadczeni garncarze z pracowni Neclów.

Warsztaty rzemiosł dawnych

We wrześniu odbyły się warsztaty rzemiosł dawnych, które przeprowadził pan Jędrzej Czarnowski, nauczyciel historii w Szkole Podstawowej nr 2 w Brusach, a jednocześnie prezes Stowarzyszenia Grupa Młodych Archeologów. Uczestnicy rekonstruowali paciorki, odtwarzali prawdawną biżuterię i ozdabiali skórę średniowiecznymi sposobami. Dodatkową atrakcją była możliwość poznania zasad średniowiecznych gier planszowych, w które chętnie grali.

Otwarcie wystawy prac w Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach

24 września w Chacie Kaszubskiej w Brusach Jagliach odbył się wernisaż wystawy prac wykonanych przez uczestników projektu.

Projekt realizowany w ramach „Sieci kultury”, która jest częścią ogólnopolskiego programu Bardzo Młoda Kultura. Program jest prowadzony przez Narodowe Centrum Kultury, a jego operatorem w województwie pomorskim jest Instytut Kultury Miejskiej, instytucja kultury Miasta Gdańska.

Inf. i fot. Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach. 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!