Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 27 czerwca 2019r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-01-04 • Gmina Brusy doceniona w prestiżowym rankingu „Rzeczpospolitej”

Ranking Samorządów „Rzeczpospolitej” co roku wyłania samorządy, które wyróżniają się efektywnymi działaniami i dbają o zrównoważony rozwój. Gmina Brusy doceniana była w rankingu już kilkukrotnie. W ostatniej, 14. już edycji, uplasowała się na najwyższym jak dotąd, 13. miejscu w kategorii gmin miejsko-wiejskich, a zarazem na 1. miejscu w skali całego województwa pomorskiego.

W rankingu sprawdzana jest skuteczność działań samorządów na rzecz stałego rozwoju, rozpatrywanego w kategorii: ekonomii, środowiska, polityki społecznej i jakości administrowania. Od 14 lat nad metodologią oceny miast i gmin czuwa niezależna kapituła. Od początku na jej czele stoi Jerzy Buzek, były premier, za którego rządów przeprowadzono reformę samorządową. Poza tym w skład kapituły wchodzą m.in. przedstawiciele Ministerstwa Finansów oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju, a także związków samorządowych i instytucji współpracujących z gazetą. W rankingu wygrywają najaktywniej działające samorządy. Kapituła co roku sprawdza dbałość gmin o rozwój i standard życia mieszkańców, a przy tym racjonalne gospodarowanie finansami. W porównaniu z poprzednimi latami, kryteria oceny w Rankingu Samorządów poszerzyły się. W edycji 2018 brano pod uwagę około 50 wskaźników. Większość z nich pochodzi z publicznych źródeł Informacji - takich jak dane ze sprawozdań budżetowych udostępnianych przez Ministerstwo Finansów (np. wartość wydatków na ochronę środowiska, na transport, czy kulturę) lub danych zbieranych przez Główny Urząd Statystyczny.

Samorządy, które brano pod uwagę podzielono na trzy kategorie:

a) miasta na prawach powiatu,

b) gminy miejskie i miejsko-wiejskie

c) gminy wiejskie.

Gmina Brusy została doceniona w rankingu „Rzeczpospolitej” już po raz szósty. W 2009 r. uplasowaliśmy się na 32. miejscu w kategorii „najlepsza gmina miejska”. Po raz drugi w rankingu znaleźliśmy się w 2010 r. na 84. miejscu w Polsce i na 9. w województwie pomorskim w kategorii „gminy miejskie i miejsko – wiejskie”. W 2012 r. uplasowaliśmy się na 74. miejscu rankingu „gmin miejsko-wiejskich”. W roku 2013 poprawiliśmy uzyskany wynik zajmując 49. pozycję. W 2014 roku zajęliśmy 20. miejsce, a w obecnej edycji Gmina Brusy uplasowała się, na wyżej wspomnianej, 13. pozycji w kraju i 1. miejscu w województwie pomorskim, wśród 2412 gmin w Polsce, w tym 857 gmin miejsko-wiejskich startujących w rankingu. 

 

Inf. i fot. Gmina Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!