Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 6 czerwca 2020r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-06-24 • Noc Świętojańska w Czyczkowach

Obchody Nocy Świętojańskiej na stałe wpisały się w kalendarz wydarzeń Sołectwa Czyczkowy. Tegoroczna impreza związana z tą uroczystością odbyła się w minioną sobotę, 22 czerwca, na obiekcie sportowym w Czyczkowach. 

Wydarzenie otworzył spektakl "Ścinanie kani" oraz występ taneczny w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach, którzy uczęszczają w szkole na zajęcia nauki języka kaszubskiego. Oprawą zajęły się nauczycielki: Anna Pestka, Ewelina Krasinkiewicz oraz Katarzyna Lewińska.

Noc Świętojańska przede wszystkim kojarzona jest z puszczaniem wianków na wodzie. W Czyczkowach dokonano tego na pobliskim stawie. Wianki wykonali najmłodsi mieszkańcy sołectwa w ramach konkursu na najładniejszy wianek, zorganizowanego przez Sołtys i Radę Sołecką - organizatorów imprezy. 

Ważnym punktem obchodów Nocy Świętojańskiej w Czyczkowach była msza św. odprawiona przez ks. proboszcza Jana Flaczyńskiego i ks. wikariusza Tomasza Szmaglika. Obu kapłanom na zakończenie mszy, w imieniu mieszkańców Czyczków, dziękowała sołtys Bernadeta Niebrzydowska. Ks. Proboszcz przyjął szczególne podziękowania, bowiem połączone z życzeniami z okazji zbliżających się imienin. Tego dnia życzenia składano i wręczano upominki wszystkim Janinom i Janom, uczestniczącym w wydarzeniu. Wyrazy wdzięczności wobec mieszkańców Czyczków złożył także ks. proboszcz Jan Flaczyński, który dziękował za pomoc w pracach dotyczących termomodernizacji trwającej w budynkach parafialnych w Brusach. Słowa podziękowania skierował szczególnie do pana Stanisława Tecy oraz Rafała Grabskiego. 

Imprezę zakończyło wspólne grillowanie i słodki poczęstunek. 

22 czerwca Noc Świętojańską świętowano również w kilku innych Sołectwach Gminy Brusy, m.in. w Wielkich Chełmach, Zalesiu, Czarniżu, Leśnie i Kinicach.

FOTORELACJA


 

Inf. i fot. UM Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!