Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 1 czerwca 2020r.
Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-07-07 • XXI Światowy Zjazd Kaszubów
Podczas tego wydarzenia nie mogło zabraknąć bruszan, którzy świętowali wspólnie z Kaszubami z Polski i zagranicy. W zjeździe m.in. uczestniczył burmistrz Witold Ossowski, delegacja Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach, reprezentanci bruskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko - Pomorskiego, lokalni regionaliści i mieszkańcy z różnych miejscowości gminy Brusy.
 
Zjazd Kaszubów zatoczył koło i powrócił do Chojnic, bowiem dwie dekady temu, w Chojnicach właśnie, Światowy Zjazd Kaszubów i zjednoczenie Kaszub w obrębie jednego województwa świętowano po raz pierwszy. Następnie, przez kolejne lata inne miejscowości stawały się gospodarzami zjazdów i jednodniowymi stolicami Kaszub. Warto dodać, że w Brusach w 2007 roku miała miejsce dziewiąta edycja tego wydarzenia.
Jak co roku Kaszubi do miejsca obchodów uroczystości głównie dotarli Transcassubią. Ten wyjątkowy pociąg w tym roku wyruszył o 5.09 z Redy i zatrzymał się na 21 stacjach, co symbolicznie odnosi się do liczby odbytych dotąd Zjazdów Kaszubów. W Brusach ok. godziny 9.20 do pociągu wsiadło kilkadziesiąt osób.
Na miejscu, czyli na dworcu w Chojnicach uformowano korowód, który prowadzony przez motocyklistów i orkiestrę, dotarł do chojnickiej bazyliki. Uroczystą mszą św. bowiem, której przewodniczył ks. biskup Arkadiusz Okroj, rozpoczęto świętowanie.
W dalszej części wydarzenia, również w przemarszu, udano się do parku 1000-lecia, gdzie odbyło się uroczyste otwarcie XXI Zjazdu Kaszubów oraz część artystyczna. Wśród występujących można było usłyszeć i zobaczyć zespoły z Brus - Krebane i Wadzeboczi. Gwiazdą wieczoru była grupa Bubliczki, której korzenie również związane są z Brusami.

FOTOGALERIA

 
 
 
 
 
 
 
 
 

 
 

Inf. i fot. UM Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!