Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 9 lipca 2020r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2011-02-01 • Z kart historii... 91. rocznica wkroczenia Wojska Polskiego do Brus

2 lutego br. mija 91. rocznica wkroczenia Wojska Polskiego do Brus.
I wojna światowa, po której Polska odzyskała niepodległość zakończyła się w 1918 roku. Jednak dopiero w 1919 roku decyzją Kongresu Wiedeńskiego, przyznano Polsce znaczną część Pomorza – Prus Zachodnich. Rozstrzygnięcie to ogłoszone w maju 1919 wywołało wielką radość wśród Polaków. Natomiast już w styczniu 1919 roku z inicjatywy szambelana Sikorskiego w Chojnicach odbyło się zebranie przedstawicieli rad ludowych z powiatu, na którym powołano komitety, mające zająć się przygotowaniem przyjęcia w mieście i w terenie Wojska Polskiego.

W bruskiej okolicy wojsko to najwcześniej zjawiło się w Przymuszewie. Zapis upamiętniający to wydarzenie widnieje w miejscowej „Kronice szkolnej”: Dnia 30. stycznia 1920r. wkroczyło do Przymuszewa wojsko polskie. Postawiono tu bramy triumfalne i witano z wielką radością, serdecznością i okrzykami na cześć Rzeczpospolitej Polski”.
Natomiast do oczekujących i udekorowanych Brus wojsko wkroczyło 2 lutego i  zostało entuzjastycznie powitane przez licznie zebranych mieszkańców wsi.
Dzień ten  został upamiętniony faktem nadania jednej z głównych ulic Brus nazwy właśnie „2 – go Lutego”.


Opracowanie na podstawie monografii „Historia Brus i okolicy”.
 

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!