Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 9 lipca 2020r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2011-02-08 • O męcikalskiej kładce na V Wieczorze Kaszubskim

 

4 lutego br. w sali świetlicy wiejskiej w Męcikale odbył się „V Wieczór kaszubski" zorganizowany przez uczniów i nauczycieli Szkoły Podstawowej w Męcikale. Jak co roku był on pełen ciekawych i niespodziewanych wydarzeń.

Impreza rozpoczęła się o godzinie 16.00 powitaniem przez Dyrektora Szkoły Grzegorza Leszczyńskiego przybyłych gości. Następnie uczniowie przedstawili sylwetkę i dorobek artystyczny poety kaszubskiego Jana Karnowskiego, którego część wystawy można było podziwiać podczas wieczoru.
Kolejnym elementem były występy zespołów -  wokalnego i folklorystycznego "Męcikalaki", które przygotowywane są przez Wiolettę i Mirosława Stoltmann. Niezwykle urokliwym elementem spotkania był występ uczniów z jasełkami kaszubskimi. Przedstawienie \wywołało wśród publiczności salwy śmiechu.
    Najważniejszym elementem wieczoru kaszubskiego było czytanie legend, napisanych przez uczniów szkoły w ramach konkursu" O powstaniu kładki w Męcikale". Zaprezentowali je zaproszeni goście, wśród których znaleźli się: Sekretarz Gminy Brusy Mariola Rodzeń,  Radny Rady Miejskiej w Brusach Marek Daniłko, Leśniczy Leśnictwa Turowiec Zbigniew Kownacki,  kominiarz Henryk Derda, przedstawiciel sklepu spożywczego w Męcikale należącego do Gminnej Spółdzielni „Samopomoc Chłopska” w Brusach Agnieszka Kłopotek oraz  skarbnik Szkoły Podstawowej w Męcikale Agnieszka Glaubert. 
            W konkursie legend udział wzięli wszyscy uczniowie miejscowej szkoły uczęszczający na język kaszubski (klasy IV i VI). Konkurs, podobnie jak w latach ubiegłych,  organizowany był przez nauczycielkę języka kaszubskiego panią Annę Różek.

W tym roku nagrodzono następujące osoby:
I miejsce - Anna Majer (kl. VI) - "Jak gra w karty do powstania kładki się przyczyniła"
II miejsce - Natalia Hamerska (kl. VI) - "Do trzech razy sztuka"
III miejsce - Marcin Knitter (kl. V) - "Męcikalski potwór"
Wyróżnienia - Michalina Szulc (kl. V) - "Przypadkowy skarb"
                      - Agnieszka Beger (kl. VI) - "Most" w butelce"
                      - Daria Grzelak (kl. VI) - "Mądry po szkodzie"


Prace wszystkich uczniów zamieszczono w specjalnej "książce", która dostępna jest w szkole i bibliotece wiejskiej w Męcikale. W bibliotece można także podziwiać wystawę o Janie Karnowskim.
       
Spotkanie zakończono poczęstunkiem - świeżym chlebem ze smalcem i tradycyjną kaszubską drożdżówką.

cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!