Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 4 lipca 2020r.
News Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-05-22 • III Wielki Spływ Kajakowy rzeką Brdą 2019

W minioną sobotę, 18 maja, odbył się III Wielki Spływ Kajakowy rzeką Brdą 2019 zorganizowany przez Samorząd Województwa Pomorskiego, Nadleśnictwo Przymuszewo, Nadleśnictwo Czersk, Nadleśnictwo Rytel, Powiat Chojnicki, Gminę Brusy oraz Gminę Czersk.

Rzeka Brda jest jednym z najbardziej znanych i najchętniej odwiedzanych na Pomorzu szlaków kajakowych. Charakteryzuje się powolnym nurtem i nielicznymi, ale łatwymi przeszkodami wodnymi, dzięki czemu jest idealna dla początkujących kajakarzy i na spływy rodzinne. Dodatkową atrakcję stanowi piękno i zmienność okolicznej przyrody – dzikie lasy Borów Tucholskich, spokojne łąki oraz urokliwe jeziora. Szlak Brdy jest jednym z najlepiej oznakowanych i zagospodarowanych szlaków wodnych w Polsce. Jej walorów turystycznych i przyrodniczych nie unicestwiła nawet potworna nawałnica, która przeszła nad Pomorzem w nocy z 11 na 12 sierpnia 2017r. Krajobraz zmieniony po nawałnicy jeszcze przez kilkadziesiąt lat będzie przypominał o groźnej potędze sił przyrody. Pomimo ogromu zniszczeń, jakie pozostawił za sobą żywioł, tereny Borów Tucholskich pozostają niezwykle atrakcyjne i warte odwiedzenia.

Jednodniowy spływ odbył się 11 kilometrowym odcinkiem rzeki Brdy od przystani kajakowej w Czernicy, w gminie Brusy, do zapory w Mylofie, w gminie Czersk. Uczestnicy spływu mieli okazję zobaczyć zmodernizowane lub nowopowstałe w ramach przedsięwzięcia Pomorskie Szlaki Kajakowe przystanie, m.in. w Czernicy i Męcikale, oraz zabytkową zaporę wodną w Mylofie.

Na starcie kajakarzy biorących udział w spływie powitali przedstawiciele organizatorów, m.in. wicemarszałek Województwa Pomorskiego Ryszard Świlski oraz burmistrz Brus Witold Ossowski. Dodatkowo, w ramach pakietu startowego, każdy z kajakarzy otrzymał koszulkę, etui na telefon, przewodnik oraz gadżety przygotowane przez współorganizatorów spływu. Na zakończenie spływu dla jego uczestników organizatorzy przygotowali dodatkowe atrakcje: ciepły poczęstunek, gry i zabawy plenerowe dla dzieci oraz występy artystyczne, m.in. występ Krëbane z Brus.

FOTOGALERIA 

Inf. UM Brusy, UMWP w Gdańsku.

Fot. UM Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!