Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 27 maja 2018r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2017-05-08 • Statuetka Floriana 2017 w rękach OSP Lubnia

4 maja w Karolinie, siedzibie Państwowego Zespołu Ludowego Pieśni i Tańca „Mazowsze” odbyła się Finałowa Gala Floriany podczas której uhonorowano 57 nominowanych OSP i wyróżniono statuetką FLORIANA 21 OSP realizujących Najlepsze Inicjatywy dla Społeczności Lokalnych. Jedna ze statuetek trafiła w ręce OSP Lubnia.  Jednostka zdobyła I miejsce w kategorii Kultura i tradycja.


Głównym przesłaniem konkursu FLORIANY jest inspirowanie, prezentowanie oraz premiowanie działań na rzecz szeroko pojętego bezpieczeństwa, edukacji w dziedzinie niesienia pomocy i eliminowania zagrożeń, podnoszenia jakości życia, integracji oraz rozwoju lokalnych środowisk i przeciwdziałania wykluczeniu.

W tym roku łącznie do konkursu wpłynęło 375 zgłoszeń z całej Polski.


Miasto i Gminę Brusy, OSP Lubnia wyróżniono za atrakcyjny sposób przekazywania młodym pokoleniom historii, w tym realiów życia w PRL-u poprzez prezentację maszyn rolniczych z tamtych lat i pracy na roli.
Myślą przewodnią inicjatywy było pokazanie młodym pokoleniom realiów życia w czasach PRL-u, uświadomienie im, na przykładzie maszyn rolniczych i metod pracy, ewolucji technologicznej jaka się dokonała na przestrzeni lat. Jednocześnie była to doskonała okazja, by zachęcić młodych mieszkańców do zgłębiania historii rejonu. Dzięki podjętym działaniom stworzono całej lokalnej społeczności okazję do przypomnienia i wyjaśnienia na przykładzie maszyn rolniczych na czym polega kontrast między dzisiejszą technologią a pracą na roli w tamtym czasie. Starsi mieszkańcy z emocjami wspominali dawne lata i swoją ciężką pracę – ożywiając wspomnienia pokazywali jak niegdyś wiązano słomę i chętnie snuli opowieści o tym „jak to było za tamtych czasów”, natomiast młodzi – zapoznali się z dotąd nieznanymi im mechanizmami pracy gospodarczej. Inicjatywa, przeprowadzona podczas dorocznych dożynek (w  2016r.  w gminie Brusy odbyły się dożynki wojewódzkie) dodatkowo sprzyjała integracji pokoleń przy wspólnej zabawie.


Jednostka z Lubni dodatkowo otrzymała bon o wartości 1000 zł na zakup sprzętu ratowniczo-gaśniczego.

 

 

Uroczystość rozpoczęła się od Mszy Świętej pod przewodnictwem Kard. Kazimierza Nycza.

 

Statuetki wręczał m.in. Waldemar Pawlak prezes Zarządu Głównego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych RP i przewodniczący Kapituły Konkursu FLORIANY.

 

Po finałowej gali nominowani i laureaci wysłuchali koncertu zespołu „Mazowsze”.

 

Od lewej: Prezes Zarządu Powiatowego OSP RP w Chojnicach a zarazem Prezes Zarządu Miejsko-Gminnego Związku OSP RP w Brusach Marek Buza, Damian Januszewski, Naczelnik OSP Lubnia Andrzej Januszewski, Michał Bruski, Lucjan Januszewski, Michał Szczepański, Andrzej Jażdżewski oraz Komendant Gminny Ochrony Przeciwpożarowej i Prezesem OSP w Brusach Janusz Szmaglik.

Fot. J. Szmaglik, P. Kazimierczuk
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!