Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 20 lipca 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-07-31 • VI Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata"

Dobiegł końca Międzynarodowy Festiwal Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata”. Była to już jego 6. edycja.

W organizację imprezy co roku zaangażowanych jest kilka Gmin i instytucji kultury: Gmina Brusy, Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach, Gmina Karsin, Gmina Konarzyny, Gminny Ośrodek Kultury w Konarzynach, Miasto Kościerzyna, Kościerski Dom Kultury im. Józefa Wybickiego  w Kościerzynie, Gmina Kościerzyna, Zakład Sportu, Kultury i Turystyki w Kościerzynie i Promocja Regionu Chojnickiego

Na festiwalowych scenach, od 25 do 29 lipca, zaprezentowały się zespoły z 8 krajów zagranicznych: Białorusi, Bośni i Hercegowiny, Macedonii, Meksyku, Niemiec, Rosji, Turcji oraz Serbii. Oczywiście nie zabrakło też rodzimych grup folklorystycznych. Kulturę i tańce naszego regionu pokazali: Zespół  Pieśni i Tańca Kościerzyna z Kościerzyny, Kaszuby z Wiela i Karsina, Zespół Pieśni i Tańca Ziemi Chojnickiej Kaszuby z Chojnic oraz Kaszubski Zespół Folklorystyczny Krëbane, Młodzi Krëbane, Dzôtczi, Purtki, Gwiżdże, Krebanulczi i Małe Krebanulczi z Brus.

Patronat honorowy nad festiwalem objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich oraz Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, zaś patronat medialny sprawowali: Kurier Kaszubski, Gazeta Pomorska, Radio Kaszëbë, Radio Weekend.

Każdy z organizatorów przyjmuje nieco inną formułę festiwalu. W Brusach główne występy trwają przez trzy dni, od piątku do niedzieli.

Piątek to tzw. dzień koncertowy. W tym roku, 27 lipca, gwiazdą wieczoru był zespół De Mono. Tuż przed wystąpił Szymon Chodyniecki, który skradł uwagę, szczególnie młodszej publiczności oraz zespół Momento – grupa młodych muzyków, działająca przy Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. Na zakończenie zorganizowano dyskotekę z Radiem Weekend.

FOTOGALERIA

 


 
 
 

 
 
 
 

W sobotę, 28 lipca, na festiwalowej scenie w Brusach zaprezentowały się zespoły z: Meksyku, Serbii, Macedonii, Turcji, Rosji, Bośni i Hercegowiny, a także najmłodsze grupy Krëbane z Brus. Dodatkową atrakcją sobotniego koncertu była loteria, w której można było wygrać rower ufundowany przez pana Rafała Kierzka. Dochód z loterii zostanie przeznaczony na zakup strojów dla grup tanecznych zespołu Krebane. Całość zakończyła kolejna odsłona dyskoteki z Radiem Weekend.

FOTOGALERIA 
 
 

 

Zgodnie z tradycją, koncert finałowy Międzynarodowego Festiwalu Folkloru „Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata” odbył się w Brusach. Rozpoczęła go uroczysta msza św. z elementami ekumenicznymi w kościele parafialnym w Brusach. Następnie wszystkie zespoły, tanecznym krokiem i przy dźwiękach muzyki, przeszły na plac przy kompleksie szkół. Na scenie finałowego koncertu zaprezentowały się wszystkie polskie i zagraniczne grupy, biorące udział w imprezie. Burmistrz Brus Witold Ossowski, dyrektor Festiwalu Zbigniew Studziński, a także główny organizator dyrektor Centrum Kultury w Brusach Anna Orlikowska, podsumowując festiwal, dziękowali zarówno współorganizatorom imprezy, reżyserowi panu Marianowi Wiśniewskiemu, jak również zespołom, pilotom, sponsorom, wolontariuszom i wszystkim zaangażowanym w organizację festiwalu osobom.

Warto również wspomnieć, że Międzynarodowy Festiwal Folkloru "Kaszubskie Spotkania z Folklorem Świata" działa pod patronatem polskiej sekcji CIOFF, co oznacza, że jest renomowanym festiwalem międzynarodowym.

FOTOGALERIA

 

 


 


 
 
 

 
 
 
 


 
 
 

 

 

Inf. i fot. Gmina Brusy, CKiB Brusy.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!