Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 20 lipca 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-08-02 • Krajowy Program „Czyste Powietrze”

W siedzibie Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku odbyło się spotkanie dla Wnioskodawców konkursu „Czyste Powietrze Pomorza” edycja 2018.

Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku realizować będzie na terenie województwa pomorskiego Krajowy Program „Czyste Powietrze” - ogólnopolskie porozumienie w tej sprawie zawarte zostało przez 16 wfośigw z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej oraz Bankiem Ochrony Środowiska. Wydarzenie odbyło się w Warszawie, 7 czerwca 2018 w obecności i pod patronatem Prezesa Rady Ministrów Mateusza Morawieckiego.

Podstawowym celem Krajowego Programu „Czyste Powietrze” jest poprawa efektywności energetycznej jednorodzinnych domów mieszkalnych. Będzie to możliwe dzięki gruntownej termomodernizacji budynków oraz modernizacji instalacji grzewczych.

Takiego programu wcześniej w Polsce nie było. Ma on rozwiązać problem smogu w naszym kraju. Potrwa 10 lat, pochłonie 103 miliardy zł. Zmieni radykalnie jakość powietrza na Pomorzu.

W związku z realizacją tego programu, WFOŚiGW w Gdańsku zdecydował o unieważnieniu konkursu „Czyste Powietrze Pomorza”. Była to trudna decyzja dla zarządu Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Program „Czyste Powietrze Pomorza” ma swój olbrzymi dorobek, pracownicy mają w nim doświadczenie, osiągnęliśmy znakomite efekty ekologiczne – powiedział na spotkaniu prezes WFOŚiGW w Gdańsku Maciej Kazienko. Przez wzgląd na racjonalne wydatkowanie środków publicznych, nie możemy realizować dwóch konkurujących ze sobą programów.

„Czyste Powietrze” skierowane jest do właścicieli domów jednorodzinnych. Wcześniej taka oferta była mocno ograniczona. Program krajowy proponuje korzystniejsze dofinansowanie. Wysokość dotacji będzie uzależniona od dochodów, skorzystają na tym zatem właściciele domów jednorodzinnych o niższych dochodach. Dofinansowanie udzielane będzie nie tylko na wymianę źródeł ciepła, jak było wcześniej, ale także na termomodernizację budynków. Po raz pierwszy program obejmuje też nowo budowane domy – prezes Maciej Kazienko wyliczał zalety Krajowego ProgramuPomożemy osobom indywidualnym w wypełnianiu wniosków do nowego programu. Nikt nie zostanie bez pomocy – zapewnił prezes WFOŚiGW w Gdańsku.

Zapraszamy do zapoznania się z prezentacją dotyczącą Krajowego Programu Czyste Powietrze (projekt na dzień 16.07.2018).

Planowany termin składania wniosków to wrzesień br. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inf. Gmina Brusy. 

 

Pliki do ściągnięcia:
Krajowy Program Czyste Powietrze_Projekt (2,478 kB)cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!