Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 24 maja 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-09-20 • WAŻNE!!! Susza – pomoc klęskowa

Wszyscy rolnicy z gminy Brusy, którzy mieli oszacowane szkody powstałe w uprawach rolnych spowodowane suszą w 2018 r. mogą ubiegać się o pomoc, składając wnioski do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Chojnicach.

Wnioski należy składać w następujących terminach:

  1. od 14.09.2018 r. do 28.09.2018 r. – dotyczy rolników, u których w gospodarstwach szkody spowodowane wystąpieniem suszy, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 70% danej uprawy. Stawka pomocy wynosi maksymalnie 1 000 zł na 1 ha powierzchni uprawy.
  2. od 26.09.2018 r. do 17.10.2018 r. – dotyczy rolników, u których w gospodarstwach szkody spowodowane wystąpieniem suszy, powstałe na powierzchni uprawy objęły co najmniej 30% i mniej niż 70% danej uprawy. Stawka pomocy wynosi maksymalnie 500 zł na 1 ha powierzchni uprawy.

Kwota pomocy będzie podlegała pomniejszeniu o 50% dla rolników, nieposiadających polisy ubezpieczenia na co najmniej 50% powierzchni upraw rolnych
w gospodarstwie rolnym, z wyłączeniem łąk i pastwisk.

Wniosek o przyznanie pomocy do pobrania tutaj.

Na podstawie pisma Wojewody Pomorskiego z dnia 18 września 2018 r. informuję, że zaczęły obowiązywać nowe wytyczne dotyczące weryfikowania i potwierdzania protokołów suszowych. W związku z tym Wojewoda będzie potwierdzał także protokoły, w których szkoda  wyniosła powyżej 30 % średniej rocznej produkcji roślinnej (a nie jak dotychczas tylko protokoły powyżej 30% średniej rocznej produkcji rolnej).

Co za tym idzie niezbędne jest, aby rolnicy, którzy otrzymali ww. protokoły bez potwierdzenia Wojewody niezwłocznie dostarczyli swoje egzemplarze do tut. Urzędu. O terminie zwrotu zatwierdzonych protokołów powiadomimy wkrótce.

Niezależnie od powyższego należy składać wnioski o pomoc do kierownika biura powiatowego Agencji Restrukturyzacji i Modernizacji Rolnictwa w Chojnicach w podanych powyżej terminach.

 

 

 

 

 

 

 

Inf. Gmina Brusy. 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!