Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 19 października 2018r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-10-12 • XIV rocznica nadania patronatu Miastu i Gminie Brusy

We wtorek, 16 października br., minie XIV rocznica nadania patronatu bł. ks. Józefa Jankowskiego Miastu i Gminie Brusy. Z tej okazji w najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 11.00 zostanie odprawiona uroczysta msza św.

Burmistrz Brus zaprasza wszystkich mieszkańców do uczczenia patrona naszej Gminy!

Krótki życiorys 

Błogosławiony ks. Józef Jankowski został ogłoszony Patronem Miasta i Gminy Brusy 16 października 2004 r. Urodził się 17 listopada 1910 r. we wsi Czyczkowy, leżącej na terenie parafii i gminy Brusy. Święcenia kapłańskie otrzymał w Sucharach 2 sierpnia 1936 r. z rąk biskupa gnieźnieńskiego Antoniego Lubitza.

W dniu 16 maja 1941 r. został wraz z innymi braćmi zakonnymi aresztowany przez gestapo i przewieziony na Pawiak w Warszawie. Po 2 tygodniach okrutnych tortur 28 maja 1941 r. przewieziono go do obozu zagłady w Oświęcimiu. Wyniszczony ciężką pracą i głodem, skatowany przez obozowego oprawcę, zmarł 16 października 1941 r.

Został beatyfikowany 13 czerwca 1999 r. wraz z grupą 108 męczenników II wojny światowej, których na ołtarze wyniósł Ojciec Święty Jan Paweł II podczas mszy św. sprawowanej na Placu Józefa Piłsudskiego w Warszawie.

 

 

W najbliższą niedzielę, 14 października, o godz. 13.00 z okazji odpustu ku czci błogosławionego zostanie odprawiona również msza św. w kościele w Męcikale. 

Ponadto najbliższa niedziela to również XVIII „Dzień papieski” pod hasłem „Promieniowanie ojcostwa”. Młodzież z bruskiej parafii przygotowała przedstawienie o św. Janie Pawle II, które odbędzie się o godz. 15.00. 
 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Inf. i graf. Gmina Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!