Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 22 maja 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2018-11-13 • Bruszanie uczcili 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę

W niedzielę, 11 listopada, mieszkańcy miasta i gminy, licznie świętowali 100. rocznicę odzyskania niepodległości przez Polskę. Tegoroczne Gminne Obchody Święta Niepodległości w Brusach miały wyjątkową oprawę.

Uroczystości rozpoczęła msza św. w kościele parafialnym w Brusach pod przewodnictwem ks. Henryka Różańskiego, ks. prałata Zdzisława Wirwickiego oraz ks. proboszcza Jana Flaczyńskiego, który wygłosił homilię, nawiązującą do obchodzonego święta.

Następnie korowodem, z udziałem biało-czerwonej flagi, orkiestra, poczty sztandarowe, strażacy Ochotniczych Straży Pożarnych z gminy Brusy, mieszkańcy i goście przemaszerowali na cmentarz ofiar zbrodni hitlerowskich, gdzie oddano hołd ofiarom poległym i pomordowanym w latach 1939-1945. Okolicznościowe przemówienie w tym miejscu wygłosił burmistrz Brus Witold Ossowski. Modlitwie w intencji ofiar zbrodni hitlerowskich przewodniczył ks. Henryk Różański. Wiązanki kwiatów złożyły licznie delegacje: władz samorządowych, służb mundurowych, szkół gminy Brusy i stowarzyszeń. Na zakończenie, wspólnie z orkiestrą i zespołem Krëbane, zaśpiewano Rotę.

Kolejnym przystankiem gminnego marszu niepodległości był skwer przy ośrodku zdrowia w Brusach. Odbyło się tam odsłonięcie pomnika upamiętniającego deportowanych w 1945 roku mieszkańców gminy Brusy do Związku Sowieckiego. Do tego trudnego dla Bruszan czasu, w swoich przemowach, nawiązali burmistrz Witold Ossowski i Marian Jutrzenka Trzebiatowski, który wraz z bruskim oddziałem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, był inicjatorem upamiętnienia deportowanych. Pomnik odsłonił pan Marian w asyście burmistrza Brus Witolda Ossowskiego, przewodniczącej Rady Miejskiej w Brusach Beaty Zblewskiej i prezesa Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego Oddziału w Brusach Stanisława Kobusa. Obelisk poświęcił ks. Henryk Różańśki, następnie złożono kwiaty i na zakończenie wybrzmiała Bogurodzica w wykonaniu orkiestry z bruskiego Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Centralne uroczystości Gminnych Obchodów Święta Niepodległości odbyły się na Placu Jana Pawła II. Rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu państwowego, do którego wszystkich Polaków zachęcał Prezydent RP Andrzej Duda w ramach ogólnopolskiej akcji Niepodległa do Hymnu. Wspólny śpiew prowadzili zespół Krëbane i Chór Lutnia. Po hymnie nastąpił symboliczny wystrzał armatni oddany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Brus. Ważnym elementem uroczystości była brama powitalna, wzorowana na bramach witających Wojsko Polskie w 1918 r. Na bramie tej umieszczono też symboliczną datę 1920 r., bowiem Brusy niepodległość odzyskały 2 lata później niż Polska. Brama ta jako symbol odzyskania niepodległości pozostanie w parku na stałe. Do 1920 r. nawiązywało też gminny marsz niepodległości, który przeszedł między innymi ulicą 2 lutego w Brusach. Jej nazwa upamiętnia odzyskanie niepodległości przez Brusy. 

Na uczestników niedzielnego świętowania czekało szereg atrakcji. Zaproszono do zwiedzania wojskowych stanowisk historycznych, prezentujących Wojsko Polskie od 1918 do 2018 roku. Częstowano swojską grochówką, drożdżówką, kawą partyzancką i zupą z brukwi, nawiązującą do wojennego, żołnierskiego pożywienia. Swoją wiedzę historyczną można było sprawdzić w quizie z nagrodami na stanowisku prowadzonym przez Szkołę Podstawową im. Jana Pawła II w Brusach. Jedną z głównych atrakcji był Bieg Niepodległości, którego koordynatorem był prezes Uczniowskiego Klubu Sportowego Gryf Brusy Marek Rodzeń. Wzięli w nim udział przedstawiciele różnych grup społecznych i zawodowych, łącznie 33 grupy. Celem było wspólne przebiegnięcie 100 km na 100. rocznicę odzyskania niepodległości. Jedną z drużyn tworzyli wyczynowi biegacze – mieszkańcy Brus, na czele z Andrzejem Erdmańczykiem i Albinem Kiedrowskim, którzy postanowili cały ten odcinek przebiec samodzielnie.

Na scenie Gminnych Obchodów Święta Niepodległości zaprezentowali się uczestnicy zajęć Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach: zespół Memories, Momento, Akord oraz grupa i pary tańca narodowego. Młodzi artyści zaprezentowali najpiękniejsze pieśni i piosenki patriotyczne, m.in. Rozkwitały pąki białych róż, Rota czy Wojenko, wojenko oraz tańce: poloneza, mazura, krakowiaka i kujawiaka. Zaprezentowana została również inscenizacja historyczna w wykonaniu uczniów Szkoły Podstawowej im. Jana Pawła II w Brusach. Inscenizacja pokazała historię Polski w pigułce, od Mieszka I do momentu odzyskania niepodległości. Swoją cegiełkę w organizację wydarzenia dołożyło Regionalne Centrum Wolontariatu Oddział w Leśnie, reprezentowane przez panią Ewę Kosiedowską, które koordynowało pokaz mody wybranych dekad. Szkoła Podstawowa im. kard. Stefana Wyszyńskiego w Leśnie, a dokładnie szkolne Koło Wolontariatu, zaprezentowała modę wojskową i stroje z okresu lat 40tych XX wieku. Stroje z okresu lat 60tych i 70tych XX wieku pokazali członkowie Koła Wolontariatu działającego przy Szkole Podstawowej im. ks. kan. Bolesława Śledzia w Kosobudach.

Związek Kombatantów Rzeczypospolitej Polskiej i Byłych Więźniów Politycznych, decyzją Zarządu Głównego w Warszawie z dnia 3 maja 2018 roku pod przewodnictwem prezesa głównego pułkownika doktora habilitowanego Ryszarda Sobierajskiego, odznaczył 13 członków Stowarzyszenia Miłośników Historii Gryfa Pomorskiego „Cis” Męcikał Odznaką Krzyża za Zasługi dla Związku. 11stu z nich odznaczenie odebrało podczas niedzielnego świętowania, a byli to: Daniel Przydryga, Adam Sito, Wojciech Derewiecki, Roman Kwasigroch, Arkadiusz Kubczak, Kamila Cupa, Magdalena Hoppe, Lesław Świerczek, Henryk Zblewski, Mikołaj Warpechowski i Arkadiusz Adamczyk. Odznaczenia przekazał pułkownik Henryk Karpiński oraz żołnierze Roman Stachowiak i Stanisław Kowal w asyście burmistrza Witolda Ossowskiego i prezesa Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych Koła Miejsko – Gminnego w Brusach Gerarda Sikorskiego. Odznaczenie za szczególne zasługi dla Związku Kombatantów, z rąk pułkownika Karpińskiego otrzymał również burmistrz Brus. Ponadto podziękowanie za umiłowanie historii i jej popularyzację, z rąk burmistrza Brus, otrzymał Marian Jutrzenka Trzebiatowski.

Gmina Brusy wraz z Centrum Kultury i Biblioteki, zorganizowała 4 konkursy o zasięgu gminnym i o różnorodnej tematyce, nawiązujące do obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości. Ich rozstrzygnięcie nastąpiło również podczas niedzielnych uroczystości. Mowa tu o konkursach: plastycznym - Żyję w niepodległych Brusach, historycznym - Żywe obrazy Krëbanów, literackim - Polska Niepodległa wierszem pisana oraz ortograficznym - I Zaborskie Dyktando o Pióro Burmistrza Brus (wyniki konkursów do pobrania poniżej).

Uroczystości zwieńczył koncert patriotyczny w wykonaniu artystów Opery Nova w Bydgoszczy: Zofii Skowron, Łukasza Ratajczaka i Daniela Rudowskiego, komentowany przez konferansjerkę z Filharmonii Pomorskiej Katarzynę Szewczyk.

Dziękujemy wszystkim osobom, które zaangażowały się w organizację gminnych obchodów 100. rocznicy odzyskania niepodległości i popularyzację patriotyzmu.

FOTOGALERIA

FOTOGALERIA - ZTN, Zbigniew Gierszewski

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

Gminne Obchody Święta Niepodległości zostały zrealizowane w ramach projektu  Niepodległość=nasza wolność dofinansowanego z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Inf. i fot. Gmina Brusy.

 

Pliki do ściągnięcia:
Deportowani do ZSRR z gminy Brusy (128 kB)
wyniki konkursów (104 kB)cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!