Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 24 maja 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-03-06 • Inwestycje bruskiej Parafii

Proboszcz Parafii Wszystkich Świętych ks. Jan Flaczyński kontynuuje remonty wewnątrz i na zewnątrz kościoła w Brusach.

Jeszcze w grudniu rozpoczęły się prace związane z malowaniem prezbiterium świątyni i rekonstrukcją pierwotnych malowideł, które znajdowały się w tym miejscu kilkadziesiąt lat temu.

Poza budynkiem prowadzone są remonty muru przykościelnego, w części od strony ul. Szkolnej. Ruch pojazdów w niedalekiej odległości od muru oraz mijający czas wpłynęły na stabilność i kruszenie się cegieł. Cała konstrukcja muru poddawana jest oczyszczeniu i wzmocnieniu.

Kluczową inwestycją, którą Parafia rozpocznie jeszcze w marcu, jest termomodernizacja czterech obiektów: kościoła, Domu Nawiedzenia, plebanii i budynku Parafialnego Zespołu Caritas. Wkrótce rozpoczną się odwierty doprowadzające ogrzewanie do wspomnianych budynków. Dodatkowo w Domu Nawiedzenia zostanie wymieniona stolarka okienna i drzwiowa, kaloryfery oraz oświetlenie. Wszystkie prace prowadzone są pod nadzorem konserwatora zabytków.

Przypomnijmy, parafialne remonty trwają już od 2017 roku. Rozpoczęła je modernizacja wieży kościelnej, następnie wzmocniona została konstrukcja dachu świątyni i na nowe wymieniono elementy konstrukcyjne witraży, tak by było one wodoszczelne. W ubiegłym roku zostały odmalowane ściany we wszystkich nawach, w łączności z filarami i odnowiono złote elementy ozdobne przy kolumnach.

Koszty remontów głównie pokrywane są przez parafian. Na wcześniejszy remont dzwonnicy Parafia pozyskała dofinansowanie z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji w kwocie 50 tys. zł. Na termomodernizację Parafia  pozyskała pomoc finansową w kwocie 1,1 mln zł z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej. Gmina Brusy kwotą 30 tys. zł wsparła remont wieży, a kwotą 50 tys. zł malowanie w kościele.

Część muru od ul. Gdańskiej, wyremontowana w ubiegłym roku.
Część muru od ul. Gdańskiej, wyremontowana w ubiegłym roku.

Inf. i fot. Gmina Brusy.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!