Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 16 lipca 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-06-11 • Gminna Olimpiada Lekkoatletyczna na otwarcie stadionu w Brusach


235 zawodników z 9 szkół z gminy Brusy wzięło udział w Gminnej Olimpiadzie Lekkoatletycznej.  Wydarzenie odbyło się w piątek, 7 czerwca podczas uroczystego otwarcia stadionu miejskiego w Brusach.

Olimpiadę lekkoatletyczną poprzedziła część oficjalna z udziałem pocztów sztandarowych szkół z gminy Brusy i zaproszonych gości. Rozpoczęto wspólnym odśpiewaniem hymnu narodowego. Burmistrz Witold Ossowski podczas powitania przedstawił zakres wykonanych prac modernizacyjnych na obiekcie Podkreślił, iż inwestycja ta jest wizytówką sportową naszej gminy. Przebudowany stadion jest nowoczesny i funkcjonalny. Obiekt, decyzją Polskiego Związku Lekkiej Atletyki, został zaliczony do stadionów grupy V B. Inwestycja kosztowała ok. 4,2 mln zł. Gmina Brusy pozyskała na realizację zadania 1,3 mln zł z Ministerstwa Sportu i Turystyki. Nowe warunki dają szerokie możliwości rozwoju sportowego dzieci i młodzieży z Brus w różnych dziedzinach. Stadion posiada: bieżnię prostą 6-torową o łącznej dł. 130 m, bieżnię okrężną 4-torową o dł. 400 m, skocznię do skoku wzwyż, dwuścieżkową dwustronną skocznię do skoku w dal i trójskoku, rzutnię do pchnięcia kulą, rzutnię do rzutu oszczepem, boisko do piłki nożnej, 2 boiska do piłki siatkowej plażowej, obiekty pomocnicze takie jak wiaty dla zawodników i trenerów.

Burmistrz w swoim przemówieniu nawiązał też do grona instytucji i osób, które współpracowały z Gminą Brusy i brały udział w modernizacji stadionu. W ramach podziękowania za współdziałanie włodarz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Łąckim wręczyli statuetki „Przyjaciela Sportu”. Wyróżnienie otrzymali: Zdzisław Kufel – projektant nowego stadionu, na ręce Adama Kwiotka firma GRETASPORT – główny wykonawca, Mirosław Rożek - firma Hydro-eko – podwykonawca, Piotr Wojczal – główny inspektor nadzoru, Radosław Michalski - prezes Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Albin Kiedrowski - sportowiec i nauczyciel wychowania fizycznego w Szkole Podstawowej im. Jana Pawła II w Brusach, Marek Rodzeń - radny powiatowy, nauczyciel wychowania fizycznego w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach i prezes UKS Gryf Brusy, Zbigniew Żabiński - dyrektor Wydziału Inwestycji i Funduszy Zewnętrznych Urzędu Miejskiego w Brusach wraz z pracownikami oraz Adrian Remus – uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Brusach, lekkoatleta, zdobywający wysokie noty w biegach i skoku w dal.

Ważnymi gośćmi otwarcia byli dawni olimpijczycy: Tomasz Kucharski - wioślarz, dwukrotny mistrz olimpijski, pięciokrotny medalista mistrzostw świata, poseł na Sejm RP oraz szczególnie bliski Gminie Brusy, bo wywodzący się z Kosobud Piotr Piekarski - biegacz, dziewięciokrotny mistrz kraju na 800 m i 4 x 400 m, dwukrotny halowy mistrz Polski na 400 m i 800 m, brązowy medalista Europy seniorów, finalista mistrzostw świata w Tokio w 1991 roku, olimpijczyk z Barcelony 1992 roku. Oboje skierowali kilka słów do zgromadzonej na stadionie młodzieży, udzielając rad zaczerpniętych z własnego, sportowego doświadczenia. Oboje również otrzymali statuetkę „Przyjaciela Sportu”.

Zmodernizowany stadion miejski poświęcił ks. proboszcz Jan Flaczyński. Inwestycji Gminie Brusy gratulowali: poseł na Sejm Stanisław Lamczyk, poseł na Sejm Aleksander Mikołaj Mrówczyński, burmistrz Czerska Przemysław Biesek – Talewski, z-ca burmistrza Chojnic Adam Kopoczyński, radny powiatowy Tomasz Orzłowski, dyrektor Wydziału Edukacji i Sportu Starostwa Powiatowego w Chojnicach Irena Laska oraz dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach Zbigniew Łomiński.

Gminną Olimpiadę Lekkoatletyczną rozpoczęła ceremonia otwarcia wzorowana na ceremoniach olimpijskich. Odbyło się uroczyste wprowadzenie flagi olimpijskiej i odegrano hymn olimpijski. Ważnym elementem otwarcia olimpiady było również zapalenie, przez olimpijczyka Piotra Piekarskiego, symbolicznego znicza olimpijskiego pochodnią, którą podczas sztafety przekazywali sobie uczniowie poszczególnych szkół, biorących udział w olimpiadzie. Pochodnia była wyjątkowa, bowiem pochodziła z olimpiady w Turynie w 2006 roku, a Brusom została przekazana na tę okoliczność przez Zachodniopomorską Radę Olimpijską. Wystrzał armatni wykonany przez Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Brus i podanie pałeczki sztafetowej przez burmistrza Witolda Ossowskiego Albinowi Kiedrowskiemu – koordynatorowi olimpiady, a prywatnie lekkoatlecie, który w swoim dorobku posiada wiele zwycięstw m.in. na Mistrzostwach Polski w Lekkiej Atletyce i Mistrzostwach Europy Weteranów w skoku w dal rozpoczęły zmagania Gminnej Olimpiady Lekkoatletycznej.

Uczestnicy olimpiady mierzyli się z sobą w rzucie piłeczką palantową, skoku w dal i skoku wzwyż, w pchnięciu kulą oraz biegu na 60, 100, 300, 600 i 1000 m. Jednym z elementów był też pokaz gimnastyki. Łącznie w sportowych zmaganiach wzięło udział 235 młodych sportowców. Szkoły, które reprezentowali to:

1.         Szkoła Podstawowa nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach

2.         Szkoła Podstawowa nr 2 w Brusach

3.         Szkoła Podstawowa w Czapiewicach

4.         Szkoła Podstawowa im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach

5.         Szkoła Podstawowa im. ks. kanonika Bolesława Śledzia w Kosobudach

6.         Szkoła Podstawowa im. kardynała Stefana Wyszyńskiego w Leśnie

7.         Szkoła Podstawowa im. TOW Gryf Pomorski w Lubni

8.         Szkoła Podstawowa w Zalesiu

9.         Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Brusach

Nad sprawnym przebiegiem zawodów czuwało kilkunastu sędziów z różnych szkół gminy Brusy. Zarówno sędziowie, jak i młodzi sportowcy, biorący udział w olimpiadzie, mogli liczyć na regenerację sił poprzez zdrowy posiłek przygotowany przez Koła Gospodyń Wiejskich z Lubni, Małych Chełmów i Zalesia. W realizacji poczęstunku pomagała Gminna Spółdzielnia Samopomoc Chłopska z Brus, w tym miejscowa piekarnia GS. Opiekę zdrowotną nad uczestnikami sportowych zmagań zagwarantował Niepubliczny Zakład Opieki Zdrowotnej Brusmed. Wyniki Gminnej Olimpiady Lekkoatletycznej zamieszczamy w załączniku poniżej.

Z racji tego, że stadion stwarza możliwości nie tylko do przeprowadzania zawodów lekkoatletycznych, zwieńczeniem otwarcia obiektu był mecz pomiędzy lokalnymi drużynami sportowymi: Tęczą Brusy, Perłą Czyczkowy i Gromem Leśno. W takiej też kolejności drużyny stanęły na podium.

FOTOGALERIA


 

Inf. i fot. UM Brusy.

Pliki do ściągnięcia:
I Gminna Olimpiada Lekkoatletyczna w Brusach - wyniki (149 kB)cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!