Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 29 maja 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2019-10-09 • Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich z wizytą w Brusach

Wojewoda Pomorski Dariusz Drelich spotkał się dziś z burmistrzem Brus Witoldem Ossowskim w Urzędzie Miejskim w Brusach. Spotkanie miało charakter roboczy. Dotyczyło bieżących inwestycji realizowanych przez Gminę Brusy i planów na dalszy rozwój.

Przypomnijmy! Za pośrednictwem wojewody do Gminy Brusy z Europejskiego Funduszu Solidarności wpłynie ponad 6 mln zł z przeznaczeniem na dalszą odbudowę infrastruktury zniszczonej przez nawałnicę w 2017 roku. Łącznie w bieżącym roku, w ramach odbudowy zniszczeń, zrealizowanych zostanie 25 zadań, w tym 40 km dróg i 9 wiat przystankowych. W roku ubiegłym na ten sam cel Gmina Brusy pozyskała ok. 10 mln z Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji. Wówczas naprawiono m.in. 60 km dróg i ok. 7 km ścieżek rowerowych. Wojewoda podkreślił, że tak wysokie wsparcie wynika m.in. ze skali szkód, które poniosła Gmina Brusy w skutek nawałnicy. W województwie pomorskim Brusy były gminą najbardziej dotkniętą przez żywioł, bowiem 30% całkowitych zniszczeń poniesionych w pomorskim dotyczyło gminy Brusy.

Wojewoda Pomorski i Burmistrz Brus mówili też o podpisanej wczoraj umowie na dofinansowanie z Funduszu Dróg Samorządowych dot. budowy drogi gminnej Zalesie – Lubnia i ul. Słonecznej w Zalesiu. Przedsięwzięcie ma szczególne znaczenie dla kompleksowego rozwoju tego rejonu gminy, bowiem spójnie łączy się z partnerskim projektem realizowanym z Powiatem Chojnickim dot. dalszej przebudowy drogi w Lubni w kierunku Wiela i dalej z inwestycją realizowaną przez Powiat Kościerski czyli budową drogi z Wiela w kierunku Lubni do granicy powiatów. Gmina Brusy złożyła też kolejne wnioski na budowę dróg w ramach Funduszu Dróg Samorządowych, w tym budowy ulic Osiedla Słonecznego w Brusach. Te plany Burmistrz również przedstawił Wojewodzie.

Istotnym tematem była realizowana w Brusach budowa żłobka, która jest możliwa m.in. dzięki dofinansowaniu z rządowego programu „Maluch+”. Ważną kwestią była też planowana gazyfikacja Brus. Sprawa dotyczy budowy gazociągu wysokiego ciśnienia Bytów – Chojnice przez Brusy. Burmistrz rozmawiał z Wojewodą o wstępnej koncepcji przebiegu tego gazociągu na terenie gminy, jak również o budowie gazociągu średniego ciśnienia w kierunku Czarnej Wody oraz rozpoczętym projektowaniu sieci dystrybucyjnej średniego ciśnienia, która ma mieć na celu dostarczenie gazu do przedsiębiorstw oraz mieszkańców w Brusach.

Inf. i fot. UM Brusy.




cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!