Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 5 sierpnia 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2020-01-16 • Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej - Kolędy

Już w tę niedzielę, 19 stycznia, Kapelan Zgromadzenia Sióstr Franciszkanek w Orliku ojciec Arkadiusz Czaja, Proboszcz Parafii Wszystkich Świętych w Brusach ksiądz Jan Flaczyński, Burmistrz Brus Witold Ossowski oraz wspólnota rodziców ministrantów Klubu Sportowego OMKS „Orlik” zapraszają do kościoła parafialnego w Brusach na Pierwszy Ogólnopolski Festiwal Muzyki Chóralnej – Kolędy. Festiwal, prowadzony przez aktora Pawła Burczyka, rozpocznie msza św. o godzinie 11.00. Przesłuchania chórów odbędą się od godziny 12.00.

W wydarzeniu weźmie udział 7 chórów: z Łochowa, Sierakowic, Morąga, dwa z Miłakowa i dwa z Brus. Poniżej prezentujemy w kilku zdaniach wszystkich występujących i zachęcamy do udziału!

 

Chór Dzieci i Młodzieży „Sereno” ze Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Łochowie k/Bydgoszczy

Chór powstał w 2011 roku i działa pod batutą dyrygent Izabeli Wiśniewskiej. Zespół ma charakter rotacyjny, a tworzą go uczniowie Szkoły Podstawowej im. Świętego Jana Pawła II w Łochowie, głównie uczniowie klas IV – VIII. Chór uświetnia różnego rodzaju imprezy szkolne, lokalne, a także poza gminne. Od 2012 roku chór jest uczestnikiem „Ogólnopolskiego Programu Rozwoju Chórów Szkolnych Śpiewająca Polska – Akademia Chóralna”. Zespół ma na swoim koncie sukcesy o zasięgu gminnym, powiatowym, wojewódzkim i ogólnopolskim, m.in. Złotego Pasma w „Przeglądzie Chórów Regionu” w Bydgoszczy oraz w II edycji „Ogólnopolskiego Konkursu i Festiwalu Chóralnego Musica in Urbe” również w Bydgoszczy. W 2014 roku chór wydał płytę pt. „Skarby Trzy”.

 

Chór Dzieci i Rodziców „Stokrotki” z Parafii pw. Świętego Marcina z Tours w Sierakowicach

Chórek powstał w 2000 roku z inicjatywy ks. Wojciecha Korzeniaka. Od 2001 roku opiekunem chóru jest Danuta Fiedoruk oraz kapłani z parafii. W chwili obecnej chór liczy 37 młodych członków w wieku 6-17 lat. Rodzice niektórych chórzystów włączają się w wspólny śpiew i razem uczestniczą w wielu uroczystościach parafialnych czy profesjonalnych warsztatach. Chór wydał dotąd dwie płyty: w roku 2005 pt. „Miejsce” we współpracy z zespołem „Totus Tuus” i scholą „Emfata” z Parafii Świętego Wojciecha w Kartuzach oraz własną w roku 2018 płytę pt. „Zbudujemy Kościół Boży”. Chór został wyróżniony w „Ogólnopolskim Ekumenicznym Festiwalu Twórczości Chrześcijańskiej Kairos” w Warszawie.

 

Chór Parafialny „Lutnia” z Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brusach

Pierwsze wzmianki o chórze dotyczą utworzenia kółka śpiewaczego już w 1919 roku. Oficjalnie chór działa od 6 czerwca 1921 roku, kiedy to powstało „Towarzystwo Śpiewu Lutnia” w Brusach. W czasie międzywojennym, pod kierunkiem organisty Jerzego Kołodzieja chór działał w szerokim zakresie w sferze zarówno religijnej, jak również kulturalnej: brał udział w konkursach religijnych i świeckich, koncertował, uświetniał uroczystości kościelne i patriotyczne, organizował teatr amatorski, wykłady z historii muzyki, imprezy towarzyskie, zabawy i wycieczki. Po 1949 roku chór stał się typowym chórem kościelnym. Obecnie działa pod batutą dyrygenta i organisty Kazimierza Wierzchowskiego. Chór uświetnia swoim śpiewem zarówno wydarzenia parafialne, jak i gminne. Uczestniczy również z sukcesami w przeglądach i festiwalach chóralnych.

 

Chór Męski „Chorał” z Parafii pw. Trójcy Przenajświętszej w Morągu

Chór działa od 2009 roku z inicjatywy ks. kan. Zbigniewa Ciapały, a prowadzony jest przez Jerzego Mudrego. W ubiegłym roku chór obchodził 10-lecie istnienia. Chór uświetnia swoimi występami msze święte i uroczystości w różnych kościołach w całej Polsce. Skład chóru tworzy około 20 męskich głosów, wykonujących poza pieśniami religijnymi, również utwory patriotyczne i pieśni wojskowe. Chór „Chorał” ma na swoim koncie takie sukcesy jak grand prix „Bursztynowej Łzy” podczas II Festiwalu Muzyki Chóralnej” w Miłakowie w 2019 roku czy pierwsze miejsce w konkursie pieśni patriotycznej w Pieniężnie w roku 2015.

 

Chór Parafialny „Oremus” z Parafii franciszkańskiej pw. Podwyższenia Krzyża Świętego w Miłakowie

Początek chóru datuje się na rok 2012. Pierwszym dyrygentem i obecnie współpracującym z chórem jest pani Honorata Siergun. Chór angażuje się w wydarzenia religijne i patriotyczne w regionie warmińsko – mazurskim. Uświetnia swoim śpiewem uroczystości parafialne, gminne i powiatowe. Uczestniczy w organizacji „Ogólnopolskich Festiwali Muzyki Chóralnej” w Miłakowie. Jest także organizatorem cyklicznych „Koncertów ku czci Świętej Cecylii”. Do jego osiągnięć można zaliczyć również wydany drukiem album z festiwalów muzyki chóralnej, powstały z myślą o obchodach 100. Rocznicy odzyskania przez Polskę Niepodległości.

 

Zespół folklorystyczny „Warmianki” z Miłakowa

Zespół został założony w latach siedemdziesiątych. Po kilkuletniej przerwie reaktywowano go w 1996 roku i od tego czasu działa nieprzerwanie pod patronatem Miłakowskiego Domu Kultury. W skład zespołu wchodzi żeńska grupa śpiewająca i kilkuosobowa kapela. W repertuarze dominują utwory tradycyjne z Warmii i Mazur zebrane około połowy ubiegłego wieku. Oprócz tego zespół okazjonalnie wykonuje kolędy i pieśni żołnierskie. „Warmianki” biorą udział w przeglądach i spotkaniach folklorystycznych na terenie województwa, a także poza nim. Zespół nagrał dwie płyty i wystąpił w programie TVN Style.

 

Schola parafialna z Parafii pw. Wszystkich Świętych w Brusach

Schola parafialna z Brus została założona wiosną 2016 r. dzięki staraniom ks. Pawła Orłowskiego. Sam pomysł na jej powstanie pojawił się nieco wcześniej, podczas warsztatów C-dur na Lednicy, która do dziś jest jedną z głównych inspiracji dla grupy. Głównym celem scholi jest inicjowanie oraz zachęcanie do wspólnego śpiewu podczas mszy świętych dla dzieci. Schola bierze również udział w koncertach papieskich, koncertach kolęd oraz śpiewa podczas uroczystości parafialnych i gminnych. Grupa, pod okiem pani Anny Stoltmann, nieprzerwanie rozwija umiejętności wokalne i muzyczne podczas różnorodnych warsztatów z profesjonalistami. Współpracuje m.in. z braćmi Bartłomiejem i Tomaszem Karwańskimi oraz Adamem Zarembą, czego efekty można podziwiać podczas wyjątkowych koncertów w bruskim kościele. Ponadto angażuje się w pomoc charytatywną m.in. dla potrzebujących z Madagaskaru. Obecnie schola liczy ponad 80-cioro śpiewających dzieci i 11 instrumentalistów. Obecnym opiekunem duchowym grupy jest ks. Andrzej Węsierski.

 

 

 

Inf. UM Brusy, o. A. Czaja.

Graf. O. A. Czaja.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!