Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 9 sierpnia 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2020-01-17 • Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czyczkowy "Zaboracy" zaprosiło Wielewską Grupę Teatralną, aby wystąpiła ze sztuką Aleksandra Fredry "Gwałtu, co się dzieje"

Stowarzyszenie Rozwoju Wsi Czyczkowy "Zaboracy" zorganizowali wieczór teatralny w Czyczkowach i zaprosili mieszkańców na sztukę teatralną pt. "Gwałtu, co się dzieje" Aleksandra Fredry w wykonaniu aktorów Wielewskiej Grupy Teatralnej działającej przy Domu Kultury im. H. Derdowskiego w Wielu. Wydarzenie odbyło się w sobotę 11 stycznia w świetlicy wiejskiej w Czyczkowach.

Sztuka pt. "Gwałtu, co się dzieje!" to komedia, w której władzę przejmują kobiety, zmuszając mężczyzn do przebieranek i zajęć typowo damskich. Jej akcja dzieje się w XVIII wieku, jednak współcześni Fredrze odczytywali komedię jako krytykę przemian obyczajowych w XIX wieku, ale i satyrę na rządy ludzi, dla których władza jest celem samym w sobie. Rządy niewieście są bowiem w fredrowskiej sztuce esencją działań niszczących, bezsensownych i nieskutecznych. Owładnięte rządzą władzy "baby" wszędzie wietrzą podstęp i zagrożenie, kierując się irracjonalnymi lękami. Świat w sztuce Fredry postawiony jest na głowie, jest komicznym, karnawałowym "światem na opak", w którym mężczyźni sprowadzeni zostali do roli zniewieściałych pantoflarzy. Aktorzy przygotowywali się pod okiem pani Małgorzaty Stobbe. Świetna gra aktorska oraz fabuła bawiła publiczność, ale też dawała do myślenia zgromadzonej widowni.


Organizatorzy bardzo dziękują Wielewskiej Grupie Teatralnej oraz p. dyr. Wielewskiego Domu Kultury Justynie Piekarskiej za przyjęcie zaproszenia oraz owocną współpracę.

Inf. i fot. A. Pestka.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!