Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 9 sierpnia 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2020-02-03 • 100. rocznica powrotu Brus na mapę Polski. Bruszanie rozpoczęli roczne obchody święta!

Rok 2020 to szczególny czas dla całego Pomorza i Kujaw, które obchodzą 100 - lecie powrotu do niepodległej Polski. 2 lutego to wyjątkowy dzień dla Gminy Brusy. Tego dnia, przed 100 laty, do Brus wkroczyło Wojsko Polskie, oznajmiając wyzwolenie.  

 

Obchody otworzyła uroczysta sesja Rady Miejskiej. Radni przez aklamację podjęli uchwały: o nadaniu tytułu Zasłużonego Obywatela Gminy Brusy panu Marianowi Jutrzenka Trzebiatowskiemu (wnioskodawcą nadania tego wyjątkowego odznaczenia był burmistrz Brus Witold Ossowski) oraz o upamiętnieniu 100. rocznicy powrotu Brus do Macierzy. Podpisana została również odezwa Rady Miejskiej w Brusach i Burmistrza Brus w sprawie uczczenia 100. rocznicy powrotu Brus w granice Rzeczypospolitej Polskiej.

 

TVP3 Gdańsk o 100-leciu powrotu Brus do Macierzy>>>>>

Radio Gdańsk o uroczystości >>>>>

Fotoreportaż na Facebooku Miasta i Gminy Brusy>>>>>

 
 
 Po sesji, podczas mszy św. w bruskim kościele parafialnym, Bruszanie i goście uroczystości dziękowali za odzyskaną wolność i modlili się w intencji Ojczyzny. Okolicznościowe kazanie wygłosił ks. Proboszcz Jan Flaczyński. Kapłan mówił m.in. o szacunku wobec polskich korzeni, dbałości o prawdę historyczną i konieczności przekazywania jej młodym pokoleniom.Te wartości w przemówieniu podkreślał burmistrz Brus Witold Ossowski: Odzyskaliśmy wolność, ale winniśmy o nią stale dbać i pamiętać o zasługach naszych przodków. - mówił włodarz. Po mszy św., burmistrz wraz z przewodniczącym Rady Miejskiej Zbigniewem Łąckim odsłonili przy ul. 2-go Lutego tablicę upamiętniającą 100. rocznicę powrotu Brus do Macierzy. W tym miejscu o patriotyzmie i wartościach historycznych mówili także zaproszeni goście: poseł na Sejm RP Aleksander Mikołaj Mrówczyński, wicewojewoda pomorski Mariusz Łuczyk oraz rodowici Bruszanie: Senator RP Stanisław Lamczyk i prezes Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego w Gdańsku Jan Wyrowiński.Uroczystości uświetnił występ Stowarzyszenia „Orkiestra Dęta Świecie”, a zakończył koncert kolęd i pieśni patriotycznych. Wystąpili solista Opery Nova Adam Zaremba, Trio Jazzowe z Bydgoszczy oraz schola parafialna i Zespół Pieśni i Tańca „Krebane” z Brus.

 
Inf. UM Brusy. 

Fot. UM Brusy, Laser Studio.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!