Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 5 sierpnia 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2020-02-12 • 100-lecie zaślubin Polski z morzem w Pucku. Nie zabrakło tam Bruszan!

Burmistrz Brus Witold Ossowski wziął udział w obchodach 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem w Pucku. Wydarzenie odbyło się 10 lutego. Gościem honorowym był Prezydent RP Andrzej Duda.

Bruszanie licznie uczestniczyli w puckich uroczystościach. Burmistrzowi Brus towarzyszyli: członkowie bruskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego z prezesem Stanisławem Kobusem, reprezentacja Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego w Brusach z nauczycielkami Felicją Baska Borzyszkowską i Marią Bruską, młodzież Szkoły Podstawowej nr 1 im. Jana Pawła II w Brusach z opiekunem Pawłem Ossowskim, uczniowie Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach z dyrektor Krystyną Tecą oraz młodzież ze Szkoły Podstawowej im. S. Sikorskiego w Wielkich Chełmach z dyrektorem Janem Leszczyńskim. Wśród wielu pocztów sztandarowych, biorących udział w wydarzeniu, nietrudno było dostrzec cztery reprezentujące Brusy. Bruszanie mieli również swój udział we mszy św. Reprezentacja ZKP była jedną z delegacji składających dary ofiarne.

Burmistrz Brus Witold Ossowski wraz z burmistrzem Kościerzyny Michałem Majewskim oraz burmistrzem Czerska Przemysławem Bieskiem – Talewskim złożyli kwiaty pod pomnikiem generała Hallera w puckim porcie rybackim. W tym miejscu wcześniej przemawiał m.in. Prezydent Andrzej Duda oraz prezes Zarządu Głównego ZKP Jan Wyrowiński. Obaj podkreślali hart ducha i wielki patriotyzm Pomorzan, w tym Kaszubów, walczących przed stu laty o scalenie kraju polskiego.

Z Bruszanami do Pucka udali się także reprezentanci oddziału ZKP z Chojnic i Konarzyn.

Warto dodać, że obchody 100. rocznicy zaślubin Polski z morzem odbywały się pod kierownictwem burmistrz Hanny Pruchniewskiej. Świętowanie rozpoczęła inscenizacja wkroczenia do Pucka Wojska Polskiego na czele z gen. Józefem Hallerem. Zawarł się w niej przyjazd specjalnego pociągu z Gdańska na pucki dworzec kolejowy i wspólny przemarsz z uczestnikami święta na stary rynek. Tam Prezydent RP Andrzej Duda odsłonił m.in. tablicę upamiętniającą 100. rocznicę zaślubin Polski z morzem oraz tablicę pamiątkową poświęconą puckiemu działaczowi Antoniemu Miotkowi. Następnie w Farze pw. św. Piotra i Pawła odprawiona została msza św. pod przewodnictwem arcybiskupa Sławoja Leszka Głódzia. Po mszy, w porcie rybackim, odbyła się część oficjalna, w tym: złożenie podpisanego przez Prezydenta RP Aktu Zaślubin Polski z Morzem, narodowy salut armatni i składanie kwiatów. Na część nieoficjalną kończącą uroczystości złożyła się m.in. inscenizacja historyczna ukazująca zaślubiny kraju polskiego z morzem oraz spektakl na wodzie „Laserowe stulecie”.

 

Fot. Facebook burmistrza Czerska Przemysława Bieska-Talewskiego
Fot. Facebook burmistrza Czerska Przemysława Bieska-Talewskiego

 

Inf. i fot. UM Brusy, Danuta Miszczyk.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!