Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 4 kwietnia 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

Wieczór Kaszubski w Męcikale

Wieczorne spotkania z językiem kaszubskim dla mieszkańców, organizowane przez Szkołę Podstawową w Męcikale, to już tradycja. Tak też było w tym roku. 24 lutego odbył się XI Wieczór Kaszubski, którego tematem były duchy kaszubskie oraz prezentacja stolema Brdusia.

Spotkanie rozpoczęło się od przeczytania przez zaproszonych gości, legend. Napisane one zostały przez uczniów szkoły i mówiły o powstaniu Stolema Brdusia, opiekuna Męcikała. Wśród czytających byli: Nadleśniczy Nadleśnictwa Czersk Ireneusz Bojanowski, Zastępca Burmistrza Brus Krzysztof Gierszewski, Natalia Landowska, Kazimierz Ryduchowski, Dorota Osowicka czy Wojciech Derewiecki. Po wysłuchaniu legend, zebranym gościom przedstawiony został Brduś.

Tego wieczoru wszystkie zagadnienia oscylowały wokół tematyki duchów kaszubskich. Uczniowie klas młodszych I – III przygotowali lalki duchów, zaś uczniowie klas 0 – VI zaprezentowali się w przebraniach wybranych duchów np. Bòrówca, Pólnicy, Jablóna, Pùrtka, Klabaternika czy Bòrowi Cotczi. Widzowie mogli wziąć udział w licznych konkursach m.in. w rozpoznawaniu narzędzi leśnych po dźwięku, odgadywaniu nazw ryb po kaszubsku. Jedną z atrakcji było skanowanie twarzy oraz przypisywanie danej osobie cech losowo wybranego ducha. Zebrani mogli posłuchać kartki z pamiętnika leśniczego, oczywiście w języku kaszubskim. Nie zabrakło również kaszubskich śpiewów oraz wspólnego wykonania „Nut kaszubskich”.

Wieczór pełen był dobrej zabawy i wielu zaskakujących sytuacji. Miłym zaskoczeniem dla organizatorów były upominki od Nadleśniczego Nadleśnictwa Czersk Ireneusza Bojanowskiego w postaci laptopa i pana Kazimierza Ryduchowskiego, który obdarował inicjatorów wydarzenia obrusami we wzory kaszubskie oraz słodycze, które węczyli inni goście.

Organizatorzy dziękują wszystkim dzieciom i ich rodzicom, którzy w dużym stopniu przyczynili się do organizacji XI Wieczoru Kaszubskiego. Uczniowie biorący czynny udział w wieczorze kaszubskim, w nagrodę pojadą do kina. Podziękowania należą się także wszystkim nauczycielom i pracownikom szkoły, którzy z poświęceniem pracowali nad uroczystością. Dziękujemy również gościom, którzy tego dnia byli z nami, bo to dla nich organizujemy to spotkanie. - podkreślają organizatorzy.

Do zobaczenia za rok! Na pewno będzie…mnóstwo niespodzianek.

Inf. i fot. Szkoła Podstawowa w Męcikale.

 
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!