Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 16 lipca 2020r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2007-07-20 • Coraz bliżej do Zjazdu Kaszubów


Ostatni weekend lipca będzie świętem Kaszubów. Kilka tysięcy ludzi wśród nich działacze Zrzeszenia, samorządowcy, mieszkańcy Pomorza a nawet turyści 28 lipca przyjadą do Brus, aby przez świetną zabawę zapoznać się z bogatym dziedzictwem kulturowym Kaszub. Organizatorami tej najdonioślejszej i niewątpliwie najważniejszej dla Kaszubów imprezy jest Zrzeszenie Kaszubsko-Pomorskie, Gmina Brusy i Powiat Chojnicki.
Tegoroczny zjazd odbędzie się w Brusach gminie położonej w południowej części województwa pomorskiego. To w Brusach otworzono pierwsze Kaszubskie Liceum Ogólnokształcące, tu co rok organizowany jest międzynarodowy festiwal „Dni Kultury Kaszubskiej”.
Tradycyjnie jedną z atrakcji Zjazdu jest przejazd pociągu Transcassubia, który o 4:54 wyrusza z Helu, zatrzymuje się w Jastarni, Władysławowie, Pucku, Redzie, Gdyni Głównej, Wielkim Kacku, Żukowie, Somoninie, Kościerzynie, do Brus dojeżdża o godzinie 11:15.
W Brusach organizatorzy przewidują kaszubskie tańce i śpiewy oraz popisy gawędziarzy kaszubskich. Będzie można skosztować potraw regionalnych, zażyć tradycyjnej kaszubskiej używki, jaką jest tabaka. Jednym z elementów współczesnej kultury kaszubskiej jest ubiór, nie tradycyjny folklorystyczny, ale taki przeznaczony do użytku. Pokaz współczesnej mody kaszubskiej jest jedną z atrakcji dnia. Obok zespołów regionalnych wystąpią Gwiazdy Wieczoru- Czerwone Gitary, a po nich uczta dla oka, czyli Tańczące Fontanny.
Zjazdy Kaszubów odbywają się od 1999 roku w różnych miejscach naszego regionu. Są okazją do spotkań, zabawy, manifestacji swojego bogactwa kulturowego. Tego dnia obowiązującym językiem staje się język kaszubski, zajada się tradycyjne przysmaki, słychać kaszubską muzykę zarówno folklorystyczną, jak i tę współczesną. Kultura Kaszubska króluje!
Pierwszy Zjazd odbył się w Chojnicach- symbolicznej bramie Kaszub, w 2000 roku pociąg zawiózł Kaszubów z południa regionu na Hel. Później były Wejherowo, Kartuzy, Słupsk, Kościerzyna, Łeba, Gdynia. Po ośmiu latach tradycja Zjazdu zatoczy swoiste koło, Kaszubi znów spotykają się na południu regionu.
Więcej informacji na http://www.kaszubi.pl i http://www.brusy.plcms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!