Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 24 maja 2019r.
Aktualności Napisz do nas!
 Archiwum Szukaj w archiwum:
powrót

2007-10-22 • III rocznica nadania patronatu Bł. Ks. Józefa Jankowskiego Miastu i Gminie Brusy
                     „Chcę zdobyć dla Boga wiele dusz.
                Chcę być wielkim apostołem,

                ale to jest możliwe tylko przy wielkiej miłości Boga”.

                                                                    Bł. Ks. Józef Jankowski

Przed trzema laty, 16 października 2004 roku, odbyła się wielka uroczystość nadania patrona Miastu i Gminie Brusy. Został nim Błogosławiony Ksiądz Józef Jankowski, Pallotyn urodzony w Czyczkowach koło Brus.
Z okazji III rocznicy nadania patronatu Bł. Ks. Józefa Jankowskiego Miastu i Gminie Brusy,  21 października br. w kościele pw Wszystkich Świętych w Brusach odprawiona została uroczysta Msza św. podczas której poświęcony został nowy witraż z wizerunkiem Patrona. W uroczystości tej oprócz władz samorządowych udział wzięli przedstawiciele organizacji katolickich, Bractwo Kurkowe z Brus oraz  mieszkańcy miasta i gminy Brusy. Oprawę muzyczną mszy sprawował Chór Lutnia z Brus na czele z organistą oraz orkiestra dęta z Powiatowego Młodzieżowego Domu Kultury Brusach prowadzona przez p. Arkadiusza Prybę. Homilię wygłosił specjalnie zaproszony na tę uroczystą mszę Pallotyn ze zgromadzenia Bł. Ks. Józefa Jankowskiego. Przybliżył w niej wiernym sylwetkę Księdza Jankowskiego  - podkreślając  niezłomne zasady, którymi kierował się w swoim życiu. Jego postawę życiową postawił jako wzorzec zachowań dla społeczeństwa.

Pamiątkowa tablica znajdująca się w bruskim kościele.
Pamiątkowa tablica znajdująca się w bruskim kościele.

Kwiaty pod tablicą Bł. Ks. Józefa Jankowskiego w trakcie mszy św. składali przedstawiciele władz samorządowych - Burmistrz Brus Witold Ossowski i Przewodniczący Rady Miejskiej Robert Skórczewski.
Tuż przed poświęceniem witraża z wizerunkiem Bł. Ks. Józefa Jankowskiego.
Tuż przed poświęceniem witraża z wizerunkiem Bł. Ks. Józefa Jankowskiego.Józef Jankowski urodził się 17 listopada 1910 r. w Czyczkowach. W roku 1924/1925 rozpoczął naukę w gimnazjum pallotyńskim w Sucharach, a w 1929 r. wstąpił do Stowarzyszenia Apostolstwa Katolickiego. W tym samym roku został przyjęty do nowicjatu w Ołtarzewie. Po jego ukończeniu powrócił do Wadowic, by ukończyć wykształcenie gimnazjalne; właśnie tam, w dniu 5 sierpnia 1931 r. złożył pierwszą konsekrację. Po święceniach kapłańskich, które miały miejsce w Sucharach, w dniu 2 sierpnia 1936 r., poświęcił się pracy duszpasterskiej w Ołtarzewie i jego okolicach; pracował jako katecheta w dwóch szkołach.
W czasie okupacji niemieckiej Ks. Jankowski pozostał w Ołtarzewie, służąc duchową okolicznej ludności i żołnierzom. W dniu 31 marca 1941 r. otrzymał nominację na mistrza nowicjatu. 16 maja 1941 r. został aresztowany przez Gestapo i osadzony na Pawiaku. Poddany następnie przesłuchaniom i okrutnym torturom, w dniu 28 maja 1941 r. został przewieziony do obozu zagłady w Oświęcimiu, gdzie go zarejestrowano jako "więźnia nr 16895".
W czasie pięciomiesięcznego pobytu w tym miejscu kaźni, uwięzienia i największego rygoru związanego z pracą, głodem i upokorzeniem, był wystawiony na liczne męki fizyczne i duchowe, na tortury cielesne i moralne.
16 października 1941 r. dostał się w ręce - słynącego ze swego okrucieństwa - kapo obozu "Babice" Krotta (nazywanego "krwiożercą") i tu został poddany jego torturom. Ich następstwem było to, że Ksiądz Józef - przewieziony na oddział chorych - zmarł tego samego dnia. Miał zaledwie 31 lat życia. Jego ciało spalono w piecu krematoryjnym.
13 czerwca 1999r. Ojciec Święty Jan Paweł II podczas mszy św. w Warszawie beatyfikował Go w gronie 108 męczenników.
15 września 2003 roku Rada Miejska w Brusach podjęła uchwałę w sprawie woli ustanowienia patrona miasta i gminy Brusy. W odpowiedzi na nią mieszkańcy społeczności lokalnej złożyli liczne wnioski z prośbą o ustanowienie patronem miasta i gminy Bł. Ks. Józefa Jankowskiego.

Imię Bł. Ks. Józefa Jankowskiego nosi Szkoła Podstawowa w Czyczkowach, miejscowości, gdzie urodził się bł. Ks. Józef Jankowski. Do dziś w Czyczkowach żyją jego krewni i osoby, które go znały. Pod wezwaniem Bł. Ks. Józefa Jankowskiego będzie, obecnie znajdujący się w budowie, kościół w Męcikale.cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!