Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 22 lutego 2019r.
Organizacje pozarządowe • Ochotnicze Straże Pożarne Napisz do nas!
powrót

OSP Kosobudy
Ochotnicza Straż Pożarna w Kosobudach

ul. Sportowa 7
89- 632 Brusy

Data powstania: 1898 rok

Prezes: Marek Buza
Naczelnik: Tomasz Buza

Sprzęt:
Samochód marki ŻUK ze zbiornikiem 400 litrów oraz autopompą, 2 szt. Motopomp M 800 PO5, pompa pływająca NIAGARA.

Nagrody, osiągnięcia:
4 miejsce w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Turnieju Wiedzy Pożarniczej „Młodzież Zapobiega Pożarom"- dh Jacek Frymark.
Zawody sportowo- pożarnicze:
w gminnych zawodach
l miejsce - drużyny dziewcząt do lat 15
l miejsce - drużyna dziewcząt do lat 18;
w zawodach powiatowych,
2 miejsce - drużyna dziewcząt do lat 15
l miejsce - drużyna dziewcząt do lat 18.

Osiągnięciem roku 2002 było utworzenie drużyny żeńskiej.
Jednostka OSP Kosobudy l czerwca 2002 roku przy poparciu i pomocy ZM-G ZOSP RP w Brusach zorganizowała I Gminny Zlot MDP w Kosobudach. Inicjatywa zlotu młodzieży pożarniczej przyjęła się i w bieżącym roku zlot odbędzie się po raz drugi w podobnej formule.


Historia:
Jednostka OSP w Kosobudach powstała około roku 1898, jeszcze pod zaborem pruskim. W tym czasie zbudowana została drewniana remiza przy stawie wiejskim nazywanym Maguszką /naprzeciw budynku szkoły podstawowej/. Jednostka była wyposażona w ręczną pompę na powozie konnym oraz podręczny sprzęt p-poż.
W 1958 roku czynem społecznym zbudowana została obecna remizy przy ulicy Sportowej. Strażacy czynnie uczestniczyli następnie w budowie świetlicy wiejskiej, która była jedyną i największą salą widowiskową i taneczną w gminie w tamtym okresie, a mieści się obok remizy. Oddana została do użytku w 1963 roku.
W 1958 roku został zakupiony pierwszy samochód z jednostki wojskowej z Piły, marki DODGE. Służył on strażakom do roku 1967, kiedy to został złomowany, a jednostka otrzymała samochód marki LUBLIN. Po przekazaniu samochodu do jednostki Leśno, Kosobudy otrzymały z Komendy Rejonowej w Chojnicach samochód marki ŻUK. Podczas rozwiązywania zakładowej straży pożarnej w BPPL „LAS" Brusy Urząd Gminy zakupił dla jednostki samochód marki ŻUK nowej wersji ze zbiornikiem 400 litrów i autopompą, który jest na wyposażeniu jednostki do dzisiaj.
Jednostka OSP w Kosobudach od zawsze stawiała na pracę z młodzieżą. I tak już w połowie lat 60- tych powstała przy jednostce drużyna młodzieżowa /w tym po raz pierwszy również żeńska/ . W kolejnych latach już systematycznie druhowie pracowali z młodzieżą, aby zapewnić sobie następstwo. W latach 70 -tych drużyna młodzieżowa była również umundurowana. Od połowy lat 80- tych młodzież jednostki uczestniczy w eliminacjach OTWP „Młodzież Zapobiega Pożarom", a od początku lat 90- tych reprezentuje prawie co roku gminę Brusy w eliminacjach wojewódzkich turnieju często dochodząc do dogrywki o finał.
Druhowie pracują nie tylko dla swojej macierzystej jednostki, ale udzielają się w różnych strukturach związku.
Od początku lat siedemdziesiątych, przez około dwadzieścia lat funkcję Komendanta Gminnego OSP pełnił druh Jan Napiątek długoletni naczelnik jednostki. I tak w roku 1983 delegatem woj. Bydgoskiego na Zjazd Krajowy była druhna Maria Frymark, która przez jedną kadencję była również członkiem ZW ZOSP RP w Bydgoszczy. Od 1992 roku członkiem prezydium ZW ZOSP RP w Bydgoszczy, a po reformie administracyjnej, w Gdańsku jest nasz prezes druh Marek Buza. Ponadto już kolejną kadencję pełni on funkcję prezesa ZM-G ZOSP RP w Brusach, a od utworzenia struktur powiatowych jest również prezesem ZP ZOSP RP w Chojnicach. W 2002 roku był delegatem woj. Pomorskiego na zjazd krajowy ZOSP RP.


cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!