Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 21 października 2018r.
2017 Rok Józefa Chełmowskiego Napisz do nas!
powrót

Inauguracja Roku Józefa Chełmowskiego

W niedzielę, 26 lutego, zainaugurowano obchody Roku Józefa Chełmowskiego – w dzień urodzin artysty.

Na spotkanie przybyło mnóstwo gości. Byli m.in. reprezentanci z Muzeum Zachodniokaszubskiego z Bytowa: Dyrektor Tomasz Siemiński oraz kierownik Działu Etnograficznego Jaromir Szreder, Dyrektor Nadbałtyckiego Centrum Kultury Lawrence Ugwu z żoną, Dyrektor Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach Barbara Zagórska, Dyrektor Kujawsko-Pomorskiego Centrum Kultury w Bydgoszczy Ewa Krupa, Kierownik Galerii Sztuki Ludowej i Nieprofesjonalnej Katarzyna Wolska, przedstawiciele Muzeów z Torunia i Bydgoszczy, członkowie oddziałów Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego m.in. z Chojnic i Stężycy, pierwsza nauczycielka języka kaszubskiego w Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym w Brusach Wanda Kiedrowska, rzeźbiarz – przyjaciel pana Józefa, Zygmunt Kędzierski, członkowie zespołu Kaszebe
i Kaszuby z Chojnic i wiele innych delegacji spoza gminy Brusy. Liczne grono reprezentowali mieszkańcy naszej gminy – przyjaciele, znajomi, krewni Józefa Chełmowskiego na czele z Burmistrzem Brus Witoldem Ossowskim, przewodniczącą Rady Miejskiej Beatą Zblewską, ks. prałatem Zdzisławem Wirwickim i ks. Pawłem Orłowskim. Oczywiście osobą bez, której spotkanie nie mogłoby się odbyć była żona Józefa – Pani Jadwiga Chełmowska, która przybyła z rodziną.

Niedzielne popołudnie rozpoczęło się od przedstawienia teatralnego: Chwili dramatycznej „Świat wg Józefa Chełmowskiego” w wykonaniu Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”. Głównym motywem przedstawienia była rozmowa między Aniołami z obrazów z artystą,
w której wykorzystano wypowiedzi prasowe i filmowe Józefa Chełmowskiego oraz napisy
z jego rzeźb i obrazów. Sztuka zakończyła się piosenką „Strzód leśnych drzew” zagraną przez kapelę z Centrum Kultury i Biblioteki.

W chwili dramatycznej „Świat wg Józefa Chełmowskiego” wystąpili:
Anioł roślin:   Estera Kacalak
Anioł kaszubski:   Julia Grzelak
Anioł Gabriel:   Kamil Kłosiński
Anioł Stróż:   Szymon Kroplewski
Anioł Michał: Adrian Kacalak
Pan Wikipedia:  Jarosław Kuklewski
Kaszubka na rowerze: Danuta Miszczyk
Śmierć:   Marta Miszczyk
Józef Chełmowski:  Patryk Rudnik

Kolejnym punktem programu była inauguracja Roku Józefa Chełmowskiego, którą zainicjowali Burmistrz Brus Witold Ossowski, wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oraz prezes oddziału ZKP w Brusach Stanisław Kobus.

Niewątpliwą atrakcją niedzielnego popołudnia był film o Chełmowskim „Świat wg Józefa Chełmowskiego”. Nagranie udostępniła specjalnie na tę okazję TVP oddział w Bydgoszczy. Film pochodzi z 2007 r. a redagowała go Urszula Guźlecka.
Spotkanie nie byłoby pełne, gdyby nie chwila wspomnień o Józefie Chełmowskim, którą zapoczątkowała wnuczka Pana Józefa – Magdalena Wirkus. Opowiedziała ona o dziadku – jaki był, czym się charakteryzował. Po niej swoje wspomnienia na temat początków działalności Józefa jako artysty rzeźbiarza, wyraziła Wanda Szkulmowska – wieloletnia przyjaciółka Państwa Chełmowskich.
Wspomnienia zakończył występ kapeli i młodzieży z grupy Gwiżdży, którzy zaintonowali dwie piękne pieśni kaszubskie: „Z Kaszebów rodu” oraz „Na czółnie”.
W dalszej części wieczoru uczestnicy mogli obejrzeć jeszcze jeden film „Królestwo Józefa”,
a po nim nastąpiła chwila dla gości. Wśród osób, które zabrały głos był ks. prałat Zdzisław Wirwicki i Pani Wanda Kiedrowska.
Ostatnim punktem programu było otwarcie dwóch wystaw „Boć nic z niczego nic powstać nie może” oraz „Człowiek Renesansu”. Wystawy omówił Krzysztof Gradowski, który następnie zaprosił zebranych gości do zwiedzania.

To właśnie w Brusach, w dzień urodzin artysty zainaugurowano obchody Roku Józefa Chełmowskiego, które stają się zalążkiem organizowania wydarzeń kulturalnych związanych z Józefem Chełmowskim na całych Kaszubach.

Teatr Obrzędu Ludowego "Zaboracy"

Od lewej: Wiceprezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Łukasz Grzędzicki oraz Prezes Oddziału ZKP w Brusach Stanisław Kobus

Rok Józefa Chełmowskiego zainaugurował Burmistrz Brus Witold Ossowski

Wnuczka artysty Magdalena Wirkus

Wanda Szkulmowska wspomina działalność Józefa Chełmowskiego

Ks. prałat Zdzisław Wirwicki

Opr. i Fot. CKiB
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!