Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 21 października 2018r.
2017 Rok Józefa Chełmowskiego Napisz do nas!
powrót

„Widzenie świata po kaszubsku” wystawa dzieł Józefa Chełmowskiego w Chojnicach

16 marca br. w baszcie Kurza Stopa otwarto wystawę dzieł Józefa Chełmowskiego  „Widzenie świata po kaszubsku. Twórczość Józefa Chełmowskiego w zbiorach Muzeum Historyczno-Etnograficznego w Chojnicach”.

Dzieła pochodzą ze zbiorów własnych, w tym nabytych dzięki wsparciu starostwa i miasta. To zbiór 28 rzeźb z kolekcji prywatnej z Bydgoszczy.
Gości przywitały dyrektorka muzeum Barbara Zagórska oraz Janina Kosiedowska, prezeska Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach.
Na wystawę przybyła delegacja z Gminy Brusy: Sekretarz Gminy Brusy Mariola Rodzeń, Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach Anna Orlikowska i Krzysztof Gradowski. Wśród obecnych na wernisażu była pani Jadwiga, żony artysty z rodziną.  Za zaproszenie w imieniu uczestników z Brus podziękowała sekretarz Mariola Rodzeń, która na ręce dyrektora muzeum Barbary Zagórskiej złożyła maskotkę gminy Brusy – Bruska.
Podczas wernisażu zaprezentowano stronę internetową
www.chelmowski.chojnicemuzeum.pl z katalogiem online dzieł Twórcy, pochodzących z polskich kolekcji prywatnych, będącym rezultatem projektu dofinansowanego przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego z Programu Operacyjnego Dziedzictwo kulturowe. Kultura ludowa i tradycyjna 2016.
Wystawa ta jest częścią obchodów Roku Józefa Chełmowskiego, w chojnickim muzeum można oglądać ją przez miesiąc do 20 kwietnia br.

Przypominamy:
Burmistrz Brus Witold Ossowski oraz Prezes Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Brusach Stanisław Kobus w 2015 roku zwrócili się z wnioskiem do Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego w Gdańsku o to, by rok 2017 ustanowić rokiem Józefa Chełmowskiego, wielkiego Twórcy ludowego, który nie tylko rozsławił Gminę Brusy, ale całe Kaszuby i Pomorze.
Uchwałą Rady Naczelnej Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego z dnia 21 marca 2015 roku ustalono rok 2017 Rokiem Józefa Chełmowskiego.

Od lewej:dyrektor muzeum Barbara Zagórska, Julia Chabowska-Raca z Muzeum Galerii Janusza Trzebiatowskiego oraz Janina Kosiedowska prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego w Chojnicach.

 

 

 W imieniu Burmistrza Brus gratulacje składa sekretarz Gminy Brusy Mariola Rodzeń.

 

Wśród obecnych na wernisażu nie zabrakło pani Jadwigi, żony artysty.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!