Mapy regionu Fotogaleria Deutsch English Wersja polska
Fotogaleria Brusy Brusy
< Powrót do strony głównej • 21 października 2018r.
2017 Rok Józefa Chełmowskiego Napisz do nas!
powrót

Przygotowania do Roku Józefa Chełmowskiego

„Tajemnica świata światów” wystawa twórczości Józefa Chełmowskiego

17 marca 2016 r. na Zamku Książąt Pomorskich, w siedzibie Muzeum Pomorza Środkowego w Słupsku,  uroczyście otwarto wystawę „Tajemnica świata światów” twórczości Józefa Chełmowskiego .
W otwarciu  wystawy wzięła udział małżonka artysty wraz z najbliższą rodziną, Marszałek Województwa Pomorskiego Mieczysław Struk, radny sejmiku Czesław Elzanowski, a także liczne grono samorządowców, wśród których nie zabrakło Burmistrza Brus Witolda Ossowskiego oraz Sekretarz Marioli Rodzeń.
Zgromadzeni uznali, iż prace artysty są ponadczasowe,  poruszają zagadnienia religijne, filozoficzne, historyczne oraz polityczne. W podziękowaniu za zorganizowaną wystawę Burmistrz Brus przekazał Maskotkę Gminy Brusy na ręce kustosza Pani Dominiki Gonciarz.
Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Czesław Elzanowski wraz z Burmistrzem Brus Witoldem Ossowskim
Radny Sejmiku Województwa Pomorskiego Czesław Elzanowski wraz z Burmistrzem Brus Witoldem Ossowskim

 „O tym jak Chełmowski chciał przechytrzyć Kanta”

 „O tym jak Chełmowski chciał przechytrzyć Kanta” takim tytułem otwarto wystawę twórczości filozoficznej naszego artysty ludowego Józefa Chełmowskiego w Zamku w Krokowej 9 kwietnia 2016 r.
Wystawa odbyła się w Muzeum w Krokowej, zainaugurowana została przez kustosz Panią Grażynę Patryn, na którą przybyła delegacja z gminy Brusy na czele z Burmistrzem Brus Witoldem Ossowskim, Przewodniczącą Rady Miejskiej Beatą Zblewską, Sekretarz Gminy Mariolą Rodzeń, Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki Anną Orlikowską oraz Prezesem Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Stanisławem Kobusem. Nie zabrakło także najważniejszych gości żony Jadwigi Chełmowskiej oraz córki.
O Józefie Chełmowskim i jego twórczości przede wszystkim filozoficznej opowiedział dr Tomasz Siemiński, dyrektor Muzeum w Bytowie. Po obejrzeniu wystawy za zaproszenie w imieniu uczestników z Brus podziękował burmistrz Witold Ossowski, który na ręce Pani kustosz złożył maskotkę gminy Brusy – Bruska.
Kolejnym punktem spotkania w Krokowej była inauguracja Centrum Praktyki Filozoficznej połączona z promocją książki „Być jak Johann Fichte”.
Uczestników spotkania przywitał dyrektor zamku Piotr Selonke a wykład filozoficzny przeprowadził prof. dr hab. Marcin Fabiański.
Sobotnie popołudnie minęło pod hasłem filozoficznych rozważań z Chełmowskim, Kantem i Fichtem.
 

 

Burmistrz Brus Witold Ossowski dziękuje za zaproszenie na wystawę i wręcza na ręce Pani kustosz Grazyny Patryn  maskotkę gminy Bruska.

Od lewej: Kustosz Grażyna Patryn, córka artysty Ewa Rudnik, małżonka artysty Jadwiga Chełmowska, Prezes Stowarzyszenia Kaszubsko Pomorskiego Oddział Brusy Stanisław Kobus, Przewodnicząca Rady Miejskiej w Brusach Beata Zblewska oraz Burmistrz Brus Witold Ossowski.

 Czarodziejski Ogród Józefa Chełmowskiego

23 września 2016 r. w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie odbył się wernisaż wystawy zdjęć Leszka J. Pękalskiego pt. Czarodziejski ogród Józefa Chełmowskiego. Wśród honorowych gości były żona i córka zmarłego artysty ludowego z Brus Jaglii.
Wystawa dokumentowała zbiór zdjęć Pana Leszka Pękalskiego, artysty fotografika, który fotografował dom i ogród Pana Józefa w latach od 2000 do 2015 roku.
Na wernisażu nie zabrakło delegacji z Brus na czele z Anną Orlikowską Dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach.

Leszek Jerzy Pękalski, sopocianin, fotografik i fizyk teoretyczny po Uniwersytecie Wrocławskim. Był asystentem na Politechnice Gdańskiej i w Instytucie Fizyki Teoretycznej Uniwersytetu Gdańskiego, meteorologiem na Kasprowym Wierchu, nauczycielem w szkole średniej. Zainteresowanie fotografią datuje się od 1974 roku – gdy rozpoczął aktywną działalność w Gdańskim Towarzystwie Fotograficznym. Wówczas zaczął zdobywać pierwsze nagrody w konkursach. Pierwszą wystawę indywidualną zaprezentował w 1981 roku. Wcześniej, w 1979 roku, po przyjęciu do ZPAF, zdecydował się zrezygnować z kariery naukowej, zwolnił się z Uniwersytetu i podjął pracę jako zawodowy fotografik – wolny strzelec.
Brał udział w ponad 200 wystawach zbiorowych na wszystkich kontynentach, gdzie otrzymał liczne nagrody i wyróżnienia. Jego zdjęcia znajdują się w kolekcjach prywatnych, m.in. w Anglii, Francji, Luksemburgu i USA oraz w Polsce. Publikowane były w prasie krajowej i zagranicznej, a także w wielu wydawnictwach książkowych i albumowych, np. we wspólnym albumie z Mirosławem Wiśniewskim: „Polska – dwory, dworki”  (1992). Od wielu lat zajmuje się również dydaktyką fotografii. Przez kilkanaście lat wykładał technikę i technologię fotografii na gdańskiej ASP, był wykładowcą i wicedyrektorem d/s programowych i artystycznych w sopockich Warsztatach Fotograficznych Hejbera, a następnie w (również sopockiej) szkole „Fotomedia”. Przez parę lat prowadził zajęcia z fotografii prasowej w Instytucie Dziennikarstwa w Gdyni. Był współzałożycielem i wicedyrektorem ds. programowych i artystycznych Trójmiejskiej Szkoły Fotografii.
Wielokrotnie zapraszany do udziału w jury konkursów fotograficznych. Posiada uprawnienia rzeczoznawcy Ministerstwa Kultury d/s fotografii artystycznej oraz odznakę Zasłużony Działacz Kultury.

 „ Józef Chełmowski i autentyzm na pomorzu”- XV Konferencja Pomorzoznawcza

25 października 2016 r. w Muzeum Zachodniokaszubskim w Bytowie odbyła się XV Konferencja Pomorzoznawcza poświęcona Józefowi Chełmowskiemu pt. „ Józef Chełmowski i autentyzm na pomorzu”.
Podczas spotkania profesorowie słupskiej uczelni oraz pracownicy naukowi bytowskiej placówki wygłosili referaty nt. malarstwa, rzeźby, tradycji kaszubksiej, mistycyzmu, rozważali też temat możliwych inspiracji artysty.
Eksperci przedstawiali następującą tematykę:
• prof. Elżbieta Kal – „Między intuicją a intelektem. Malarstwo i rzeźba Józefa Chełmowskiego”
• mgr Magdalena Sudoł – „Obiekt Chełmowski. O kolekcji Muzeum Zachodniokaszubskiego w Bytowie”
• dr Tomasz Siemiński – „Opisanie Świata Światów. „Księgi” Józefa Chełmowskiego (1934-2013)”
• prof. Adela Kuik-Kalinowska – „Tradycja kaszubska w twórczości Józefa Chełmowskiego”
• mgr Jaromir Szroeder - „Twórczość Józefa Chełmowskiego jako źródło inspiracji w możliwych realizacjach teatralnych”
• prof. Daniel Kalinowski – „Mistycyzm obrazem i słowem objaśniony”.
W czasie tego spotkania obecna była także delegacja z Brus m.in. żona artysty Jadwiga Chełmowska , sekretarz Gminy Brusy Mariola Rodzeń oraz dyrektor Centrum Kultury i Biblioteki w Brusach Anna Orlikowska.

Konferencje zorganizowało: Muzeum Zachodniokaszubskie w Bytowie, Zakład Antropologii Kultury i Badań Kaszubsko-Pomorskich Akademii Pomorskiej w Słupsku oraz Instytut Kaszubski w Gdańsku.

 
Od lewej: prof. Adela Kuik- Kalinowska, dr Tomasz Siemiński oraz prof. Daniel Kalinowski.
Od lewej: prof. Adela Kuik- Kalinowska, dr Tomasz Siemiński oraz prof. Daniel Kalinowski.
Referat wygłasza prof. Elżbieta Kal.
Referat wygłasza prof. Elżbieta Kal.
cms Brusy - Strona Główna Napisz do nas!