WITOLD OSSOWSKI UHONOROWANY "BURSZTYNOWĄ KLËKĄ" – BRUSZANIE NA XXVI ŚWIATOWYM ZJEŹDZIE KASZUBÓW
XXVI Światowy Zjazd Kaszubów, który odbył się 5 lipca w Szemudzie, jak co roku zgromadził liczne grono miłośników i ambasadorów kultury kaszubskiej z całego regionu. Brusy po raz kolejny udowodniły, że są jednym z aktywniejszych ośrodków kaszubszczyzny – z silną tożsamością i zaangażowaniem społecznym. Wśród uczestników nie zabrakło zarówno mieszkańców, jak i oficjalnych delegacji naszej gminy.
Podczas wydarzenia Witold Ossowski, burmistrz Brus został uhonorowany „Bursztynową Klëką” – nagrodą przyznawaną od trzech lat za zasługi w umacnianiu kaszubskiej tożsamości oraz wspieranie kultury i edukacji regionalnej. Komisja Konkursowa, którą tworzą członkowie Zarządu Głównego Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego, jednogłośnie zdecydowała o przyznaniu nagrody w tym roku Witoldowi Ossowskiemu. Statuetkę wręczył pochodzący z Brus prezes Zrzeszenia Kaszubsko-Pomorskiego Jan Wyrowiński.
Gmina Brusy zadbała o szeroki udział mieszkańców – część dotarła własnym transportem, inni skorzystali z bezpłatnego przejazdu zorganizowanego przez Samorząd. W zjeździe uczestniczyli m.in. członkowie bruskiego oddziału ZKP z prezesem Krzysztofem Czarnowskim, regionaliści – Danuta Miszczyk, kierownik Teatru Obrzędu Ludowego Zaboracy i m.in. nauczyciel języka kaszubskiego Mikołaj Rydygier, delegacja Kaszubskiego Liceum Ogólnokształcącego, artyści ludowi, przedstawiciele lokalnych organizacji i instytucji oraz wielu sympatyków kaszubskiej kultury. Nie zabrakło także bruskich rękodzielników – Ireny Peplińskiej z haftem kaszubskim i Jarosława Świerczka z rzeźbami. Obecność pocztów sztandarowych Kaszubskiego LO i bruskiego oddziału ZKP dodała delegacji gminy Brusy uroczystego charakteru.
Jednym z głównych punktów programu było bicie rekordu w grze na diabelskich skrzypcach – pomysł, który narodził się w Brusach podczas XXIII Światowego Zjazdu Kaszubów. Akcję tradycyjnie poprowadził jej inicjator, Krzysztof Gradowski z bruskiego centrum kultury. Rekord został pobity – zagrało 505 osób, w tym reprezentacja z gminy Brusy.