Ułatwienia dostępu

  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

NARODOWY DZIEŃ PAMIĘCI O POLAKACH - OFIARACH LUDOBÓJSTWA DOKONANEGO PRZEZ OUN I UPA NA ZIEMIACH WSCHODNICH II RP

Opublikowano: piątek, 11.07.2025

Obchodzimy dziś (11.07) po raz pierwszy nowe święto państwowe - Narodowy Dzień Pamięci o Polakach – Ofiarach Ludobójstwa dokonanego przez OUN i UPA na ziemiach wschodnich II Rzeczypospolitej Polskiej. Stosowna ustawa w sprawie ustanowienia święta została podpisana przez Prezydenta RP Andrzeja Dudę 4 czerwca br. 

Święto to jest upamiętnieniem tzw. krwawej niedzieli (tj. 11 lipca 1943 r.), kulminacyjnego momentu ludobójstwa dokonanego na polskich mieszkańcach Wołynia i Galicji Wschodniej, a także części powojennej Polski (Lubelskie, wschodni skraj Rzeszowskiego) przez członków banderowskiej frakcji Organizacji Ukraińskich Nacjonalistów (OUN) i jej zbrojnego ramienia - Ukraińskiej Powstańczej Armii (UPA). 

Ofiarami agresji padli zarówno osadnicy, przybyli na te obszary w toku dwudziestolecia międzywojennego (m.in. z Wielkopolski), jak również rdzenni, polscy mieszkańcy, zamieszkujący Wołyń i Galicję Wschodnią od wielu pokoleń. Mordowano ich bez względu na wiek i płeć. 

W świetle prawodawstwa międzynarodowego, mordy popełnione przez Ukraińców głównie na Polakach kwalifikowane są jako ludobójstwo. Zgodnie z najnowszymi szacunkami polskich badaczy w latach 1939–1947 z rąk ukraińskich nacjonalistów zginęło nawet ponad 120 tys. obywateli Kresów Wschodnich II Rzeczypospolitej: ok. 60 tys. na Wołyniu i co najmniej 60 tys. w Małopolsce Wschodniej (woj. lwowskie, stanisławowskie i tarnopolskie), na Polesiu i na Lubelszczyźnie.

1-1172700.png

 

Grafika: Instytut Pamięci Narodowej.

Źródło: Instytut Pamięci Narodowej, Instytut Strat Wojennych im. J. Karskiego. 


Udostępnij w sieci