Ułatwienia dostępu
  • Skalowanie treści 100%
  • Czcionka 100%
  • Wysokość linii 100%
  • Odstęp liter 100%

OBOWIĄZEK UTRZYMANIA URZĄDZEŃ MELIORACYJNYCH I PRZECIWDZIAŁANIE SKUTKOM SUSZY

Opublikowano: czwartek, 18.06.2026

Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przypomina, że zgodnie z przepisami utrzymanie urządzeń melioracji wodnych należy do właścicieli gruntów lub – jeśli urządzenia są objęte działalnością spółki wodnej – do właściwej spółki wodnej bądź związku spółek wodnych.

Prace konserwacyjne powinny być prowadzone regularnie, z poszanowaniem przepisów dotyczących ochrony środowiska i przyrody. Wody Polskie podkreślają, że właściwe utrzymanie rowów melioracyjnych powinno sprzyjać zatrzymywaniu wody i zwiększaniu retencji, co pomaga ograniczać skutki suszy poprzez poprawę wilgotności gleb oraz podnoszenie poziomu wód gruntowych.

Zachęcamy właścicieli gruntów oraz wszystkie zainteresowane osoby do zapoznania się z pełną treścią pisma Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Dokument zawierający szczegółowe informacje i wytyczne dotyczące utrzymania urządzeń melioracji wodnych dostępny pod linkiem: kpz.521.5.2026_ar_pismo_1.pdf


Udostępnij w sieci