W HOŁDZIE OFIAROM KATASTROFY SMOLEŃSKIEJ I ZBRODNI KATYŃSKIEJ – BRUSY PAMIĘTAJĄ
W 15. rocznicę katastrofy smoleńskiej oraz z okazji zbliżającej się 85. rocznicy Zbrodni Katyńskiej, społeczność gminy Brusy oddała hołd ofiarom tych dwóch tragicznych wydarzeń, które na zawsze wpisały się w historię Polski. W uroczystości wzięli udział przedstawiciele samorządu, szkół, stowarzyszeń, służb mundurowych oraz duchowieństwa.
Uroczystość rozpoczęła się przy pomniku przy rondzie im. Marszałka Sejmu RP Macieja Płażyńskiego – jednej z 96 ofiar katastrofy smoleńskiej. Uczczono pamięć wszystkich, którzy 10 kwietnia 2010 r. zginęli w drodze do Katynia. Przypomnijmy, w katastrofie życie stracili prezydent RP Lech Kaczyński z małżonką Marią, ostatni prezydent RP na uchodźstwie Ryszard Kaczorowski, wicemarszałkowie Sejmu i Senatu, parlamentarzyści, dowódcy sił zbrojnych, duchowni, przedstawiciele instytucji państwowych i organizacji społecznych.
Następnie udano się pod „Dęby Pamięci” rosnące wzdłuż ulicy Wojska Polskiego, posadzone we wspólnej inicjatywie Gminy Brusy i Stowarzyszenia Międzynarodowy Motocyklowy Rajd Katyński w kwietniu 2019 r., w ramach programu „Katyń… ocalić od zapomnienia”, pod honorowym patronatem Prezydenta RP Andrzeja Dudy. Dęby upamiętniają sześć osób związanych z gminą Brusy, zamordowanych w Katyniu przez NKWD, to: Ignacy Borzyszkowski – przodownik Policji Państwowej z Kruszynia, Jan Czapiewski – chorąży z Kosobud, Władysław Kuczma – podporucznik rezerwy, nauczyciel z Czyczków, Jan Kuich – starszy posterunkowy Policji Państwowej z Brus, Jan Ryngwelski – podporucznik rezerwy z Brus, Edmund Wróblewski – kapitan rezerwy Wojska Polskiego, przemysłowiec z Brus.
Przemówienie wygłosił burmistrz Brus Witold Ossowski, który podkreślił, jak ważne jest zachowanie pamięci o obu tragediach, które dotknęły polskie społeczeństwo, a także przekazywanie młodemu pokoleniu prawdy historycznej i szacunku wobec postaw patriotycznych. Modlitwę w intencji Ofiar odmówił ks. Rafał Grot.