WZT rozpoczął swoją działalność w grudniu 2009 r. w Brusach. Przeznaczony jest dla osób niepełnosprawnych, dla których orzeczono niezdolność do pracy, a które zakwalifikowane zostały do rehabilitacji w formie terapii zajęciowej. Organizatorem i jednocześnie jednostką zatrudniającą kadrę WTZ oraz przyjmującą uczestników na zajęcia do Warsztatu była Gmina Brusy z siedzibą w Brusach przy ul. Na Zaborach 1.
Na mocy porozumienia z 30 czerwca 2014 r. w sprawie przejęcia prowadzenia Warsztatu Terapii Zajęciowej, prawa i obowiązki jednostki prowadzącej Warsztat przejęło od 1 lipca 2014 r. Stowarzyszenie Na Rzecz Osób Niepełnosprawnych "Ty i Ja" z siedzibą w Brusach, tel. 52 398-30-53, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
W ramach prowadzonych zajęć działają pracownie:
1. Pracownia komputerowa – zapoznanie się z obsługą i działaniem komputera z możliwością wykorzystania w codziennym użytkowaniu, stopniowanie wykonywanych prac od ręcznego – malowania, rysowania do prac związanych z komputerem – wyrabianie notesów, kalendarzyków, zapoznanie się z funkcjonowaniem Internetu i poznanie jego możliwości.
2. Pracownia gospodarstwa domowego – uczestniczenie w codziennym przygotowaniu posiłków, rozwijanie umiejętności w zakresie samodzielnego prowadzenia gospodarstwa domowego, udział w opracowaniu jadłospisu przy zachowaniu zasad racjonalnego żywienia, dostosowanie potraw do pory roku i okoliczności.
3. Pracownia stolarska – nauka posługiwania się podstawowymi narzędziami stolarskimi oraz w miarę nabywania umiejętności narzędziami (maszynami) bardziej skomplikowanymi, wykonywanie prac stolarskich od najprostszych po bardziej skomplikowanych: struganie, piłowanie, wiercenie, toczenie, klejenie, barwienie, wykańczanie powierzchni, malowanie, wypalanie.
4. Pracownia krawiecko – hafciarska – nauka podstawowych czynności : przyszywanie guzika, przyfastrygowania, zaszycia. Nauka podstawowych ściegów (za igłą, przed igłą, obrębowy), z czasem trudniejszych (dziergany). Najbardziej sprawne osoby siądą do maszyny, będą wykonywać poduszki, serwetki itp.
5. Pracownia ekspresji twórczej – rozwój umiejętności z zakresu sztuk plastycznych, poznawanie podstawowych technik plastycznych ( malarstwo, rzeźba, rysunek, grafika), rozwijanie umiejętności manualnych podczas wykonywania materiałów potrzebnych do przedstawienia, nauka wyrażania emocji poprzez słowo, gest.
6. Pracownia aktywności życiowej i aktywizacji zawodowej - rozwój umiejętności z zakresu samoświadomości społecznej, zdobywania wiadomości o najbliższym otoczeniu, dbałości o nawyki higieniczne i czynności samoobsługowe oraz nabywanie umiejętności związanych z aktywizacją zawodową.
W zajęciach WTZ uczestniczy 30 osób.
ODWIEDŹ WTZ BRUSY NA FB - kliknij