Kolejnych sześć par z gminy Brusy dostąpiło zaszczytu odznaczenia medalem za długoletnie pożycie małżeńskie. Uroczystość odbyła się dziś (18.01) w Urzędzie Stanu Cywilnego w Brusach.
Wręczone medale przypieczętowały ubiegłoroczne obchody pięćdziesiątej rocznicy ślubu odznaczonych par. W imieniu Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej medalami udekorował małżeństwa Burmistrz Brus Witold Ossowski. Otrzymali je: Barbara i Józef Skwierawscy, Joanna i Bernard Andrzejczakowie, Zdzisława i Jan Cuppowie, Edyta i Stanisław Tandeccy, Maria i Stanisław Rakowscy, Jadwiga i Franciszek Kierszkowie.
Medalami za długoletnie pożycie małżeńskie za rok 2021 uhonorowane zostały łącznie dwadzieścia trzy pary. Siedemnaście małżeństw przyjęło odznaczenia 23 grudnia ubiegłego roku (klik).
Krótkie historie odznaczonych Jubilatów:
Państwo Barbara i Józef Skwierawscy
Państwo Skwierawscy zawarli związek małżeński 18 września 1971 r. Mieszkają w Główczewicach – rodzinnej miejscowości Pana Józefa, do której Pani Barbara przeprowadziła się z Lipusza. Mają 4 dzieci - 3 córki i syna, 13 wnucząt – 8 wnuczek i 5 wnuków oraz 3 prawnucząt – prawnuczkę Lilianę i prawnuków Antosia i Jasia. Poznali się w 1970 r. za pośrednictwem rodziny, podczas zabawy tanecznej w Raduniu. Pani Barbara pracowała jako sprzedawca, jednak po ślubie poświęciła się pracy na gospodarstwie, które prowadzi całe życie wraz z mężem. Pan Józef zawsze pracował jako rolnik, a wspomniane gospodarstwo odziedziczył po swoich rodzicach. W wolnym czasie pani Barbara lubi robić na drutach, a w sezonie zbierać w lesie grzyby, nadal chętnie dogląda spraw gospodarskich. Pan Józef chętnie majsterkuje, zarówno przy domu, jak i przy gospodarstwie. Receptą na długoletnie pożycie małżeńskie według Państwa Skwierawskich jest rozmowa, o sprawach codziennych, nie tylko tych prostych, ale także trudnych. Pan Józef nie mógł uczestniczyć w uroczystości. Parę reprezentowała Pani Barbara.
Państwo Joanna i Bernard Andrzejczakowie
Państwo Andrzejczakowie zawarli związek małżeński 21 sierpnia 1971 r. Mieszkają w Brusach, skąd oboje pochodzą. Mają 2 synów oraz wnuczkę i wnuka. Znają się od czasów dzieciństwa, bowiem ich rodziny mieszkały w tym samym domu wielorodzinnym w Brusach. Pani Joanna z zawodu jest nauczycielem języka rosyjskiego i polskiego. Pracowała w Szkole Podstawowej w Czyczkowach oraz Szkole Podstawowej w Brusach, Kaszubskim Liceum Ogólnokształcącym i Zasadniczej Szkole Zawodowej w Brusach. Pan Bernard, z zawodu farmaceuta, był asystentem naukowo – technicznym, pracował w aptece w Świdwinie, a do emerytury prowadzonej w Brusach aptece „Pod Modrakiem”. Pani Joanna w wolnym czasie lubi grać na pianinie oraz czytać książki i czasopisma, jest także członkinią Związku Nauczycielstwa Polskiego – sekcji emerytów. Pan Bernard również lubi czytać książki, ponadto lubi prace w ogrodzie, długie spacery i interesuje go turystyka. Należy do Kurkowego Bractwa Strzeleckiego. Oboje należą do bruskiego oddziału Zrzeszenia Kaszubsko – Pomorskiego, którego Pan Bernard był pierwszym prezesem. Receptą na długoletnie pożycie małżeńskie zdaniem Państwa Andrzejczaków są: Bóg, miłość i humor.
Państwo Zdzisława i Jan Cuppowie
Państwo Cuppowie zawarli związek małżeński 26 czerwca 1971 r. Mieszkają w Brusach. Rodzinną miejscowością pani Zdzisławy są Kosobudy, a Pana Jana – Czyczkowy. Mają 3 synów oraz 5 wnucząt – 2 wnuczki i 3 wnuków. Poznali się w 1969 r. na uroczystości urodzinowej, za pośrednictwem wspólnych krewnych. Pani Zdzisława pracowała w Banku Spółdzielczym w Koronowie Oddziale w Brusach, na różnych stanowiskach, które pozwoliły osiągnąć awans na dyrektora oddziału. Pan Jan pracował w swoim wyuczonym zawodzie stolarza w Chojnickich Fabrykach Mebli. Pani Zdzisława lubi czytać książki, zajmować się domem i ogrodem. Pasją Pana Jana jest pszczelarstwo. Jubilat posiada swoją pasiekę liczącą 10 uli. Pan Jan lubi także wędkować.
Państwo Edyta i Stanisław Tandeccy
Państwo Tandeccy zawarli związek małżeński 24 lipca 1971 r. Oboje pochodzą z Chojnic, jednak to Męcikał nad Brdą skradł ich serce i tu się osiedlili. Mają 2 synów i 2 wnuczki. Poznali się w 1966 r. na uroczystości urodzinowej koleżanki. Pani Edyta pracowała jako księgowa, natomiast Pan Stanisław z wykształcenia jest prawnikiem. Pan Stanisław posiada także uprawnienia terenowo – nizinnego przewodnika turystycznego. Pani Edyta w wolnym czasie lubi czytać książki, ostatnio szczególnie autorki Joanny Jax, lubi również słuchać muzyki, pracować w ogródku i podróżować. Pan Stanisław również lubi podróże i prace ogrodnicze. Para kilkakrotnie została nagrodzona w konkursie „Piękna Wieś Pomorska”, w którym miała okazję pochwalić się swoim pięknym ogrodem. Receptą na długoletnie pożycie małżeńskie według Państwa Tandeckich są: miłość, zrozumienie, tolerancja i rozmowy.
Państwo Maria i Stanisław Rakowscy
Państwo Rakowscy zawarli związek małżeński 20 lutego 1971 r. Mieszkają w Męcikale, do którego przeprowadzili się ze swych rodzinnych miejscowości – Pani Maria z Chojnic, Pan Stanisław z Lucimia. Mają 3 synów, 7 wnucząt – 4 wnuczki i 3 wnuków oraz prawnuczkę Leę i prawnuka Liana. Państwo Rakowscy poznali się w 1970 r. w kościele w Mąkowarsku. Pani Maria przed emeryturą prowadziła swoją działalność fryzjerską. Pan Stanisław pracował w kilku różnych miejscach, przed emeryturą w Zakładzie Energetyki Cieplnej jako dyspozytor. W wolnym czasie Pani Maria lubi czytać książki, wspólne podróże oraz prace w ogrodzie w okresie letnim. Pan Stanisław lubi majsterkować, zarówno przy domu, jak i przy aucie.
Państwo Jadwiga i Franciszek Kierszkowie
Państwo Kierszkowie zawarli związek małżeński 13 listopada 1971 r. Mieszkają w Brusach. Rodzinną miejscowością Pani Jadwigi jest Czarnowo, Pana Franciszka – Brusy-Jaglie. Mają syna i córkę oraz wnuka i wnuczkę. Poznali się przez swoich ojców, którzy byli znajomymi. Pani Jadwiga pracowała w firmie przetwórczej „Las Brusy”. Pan Franciszek pracował w różnych miejscach, m.in. w zakładzie przerobu surowców wtórnych w Chojnicach. Był także jednym z budowniczych drogi Kosobudy – Czersk oraz klasztoru w Orliku. W wolnym czasie Pani Jadwiga lubi spacery, krzyżówki, a w sezonie zbieranie grzybów. Pan Franciszek lubi rośliny i pracę w ogrodzie.