środa, 18 maj 2022 08:09

51. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”

13 maja w Chacie Kaszubskiej w Brusach – Jaglich został rozstrzygnięty 51. Konkurs Recytatorski Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa” dla dzieci i młodzieży z powiatu chojnickiego.  Organizatorem eliminacji powiatowych była Gmina Brusy, Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach i Zrzeszeniem Kaszubsko – Pomorskim oddział w Brusach.  

W tym roku na konkurs zgłosiło się 32 recytatorów, w czterech kategoriach wiekowych, z dwóch gmin. Poszczególne gminy reprezentowało: Brusy - 21 osób, Chojnice - 11 osób.

Recytatorów w poszczególnych kategoriach oceniała komisja konkursowa w składzie: Anna Różek (nauczycielka j. polskiego w SP w Męcikale, autorka poezji kaszubskiej), Mirosława Wielinska (nauczycielka j. polskiego i regionalistka ze SP w Kosobudach), Danuta Miszczyk (kierownik Teatru Obrzędu Ludowego „Zaboracy”, wieloletni pracownik CKiB) oraz Barbara Kin (regionalistka ze SP nr 7 w Chojnicach).

Po wysłuchaniu 32 recytatorów jury postanowiło przyznać następujące miejsca:

Kategoria 1: przedszkola i klasy „0”

I.   – Anabella Kotarska z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach

II.  – Emilia Formella ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach

III. – Nadia Kotarska  z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach

Wyróżnienie – Antoni Czarnowski z Przedszkola Niepublicznego „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach

 

Kategoria 2: klasy I-III szkół podstawowych

I.   – Tymoteusz Hӧhn ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach

II.  – Anna Formella ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach

III. – Martyna Hoppe ze Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach

Wyróżnienie – Jan Kłopotek ze Szkoły Podstawowej im. bł. ks. Józefa Jankowskiego w Czyczkowach

 

W kategorii 3: klasy IV – VI szkół podstawowych

I.   – Hubert Januszewski ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach

II.  – Alicja Sawicka ze Szkoła Podstawowa nr 7 im. Jana Karnowskiego w Chojnicach

III. – Marta Stobiecka ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach

Wyróżnienie – Anna Kobus ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Sikorskiego w Wielkich Chełmach

 

Kategoria 4: klasy VII, VIII szkół podstawowych

I.   –  Michał Moga ze Szkoły Podstawowej w Swornegaciach

II.  – Olga Szyngwelska ze Szkoły Podstawowej im. ks. Kan. Bolesława Śledzia w Kosobudach

III. – Wiktoria Studzińska ze Szkoły Podstawowej im. ks. Kan. Bolesława Śledzia w Kosobudach

Wyróżnienie – Ksawery Czarnowski ze Szkoły Podstawowej im. Stanisława Sikorskiego w Wielkich Chełmach

 

Poniżej wymienieni  laureaci pierwszych miejsc w poszczególnych kategoriach będą reprezentować powiat chojnicki podczas Finału Konkursu „Rodnô Mòwa” w Chmielnie.

Kat. 1.   Anabella Kotarska, Przedszkole Niepubliczne „Wesołe Przedszkolaki” w Chojnicach

Kat. 2.  Tymoteusz Hӧhn, Szkoła Podstawowa w Swornegaciach

Kat. 3   Hubert Januszewski, Szkoła Podstawowa w Swornegaciach

Kat. 4.  Michał Moga, Szkoła Podstawowa w Swornegaciach

Wszyscy uczestnicy eliminacji otrzymali pamiątkowe dyplomy i upominki, natomiast laureaci nagrody rzeczowe zakupione przez organizatorów z Fundacji Wydawnictwa Zrzeszenia Kaszusbsko – Pomorskiego w Gdańsku.


Życzymy sukcesów w turnieju finałowym w Chmielnie!

 

 

 

 

Informacja: Centrum Kultury i Biblioteki im. Jana Karnowskiego w Brusach. 

Wyświetlony 2131 razy