Dziś (04.09) przed południem na ścianie klasztoru dominikanów w Gdańsku odsłonięto tablicę upamiętniającą ks. Magnusa Bruskiego - zasłużonego proboszcza Parafii św. Mikołaja.
Ks. Magnus Bruski urodził się w 1886 r. w Brusach. Posługę kapłańską rozpoczął w kościele św. Mikołaja w Gdańsku, w którym był wikarym w latach 1913-1922. Następnie posługiwał w parafiach w Świętym Wojciechu i Oliwie. W 1935 r. powrócił do kościoła św. Mikołaja obejmując funkcję proboszcza. Sprawował ją do śmierci w 1945 r.
Duchowny cieszył się dużym szacunkiem wśród gdańszczan. Dzięki jego bohaterskiej postawie kościół św. Mikołaja jako jedyny spośród świątyń w centrum Gdańska przetrwał nietknięty w czasie II wojny światowej, a chroniący się w nim ludzie uniknęli śmierci.
Jak dodaje ks. Michał Osek, proboszcz Parafii św. Mikołaja i przeor klasztoru dominikanów w Gdańsku, zasługi ks. Magnusa są większe: - Wiążą się z przeprowadzeniem pierwszego synodu diecezji gdańskiej w 1935 r. Podczas synodu zgłaszał potrzebę, aby prowadzić duszpasterstwo w języku polskim. Argumentował, że należy się polskim wiernym, aby nabożeństwa odbywały się w ich języku ojczystym i mieli dostęp do duchownych, którzy mówią po polsku.
Z okazji uroczystości w kościele św. Mikołaja w Gdańsku została odprawiona msza święta pod przewodnictwem księdza biskupa pomocniczego Archidiecezji Gdańskiej Zbigniewa Zielińskiego.
W wydarzeniu uczestniczyli przedstawiciele Gminy Brusy: Pan Ryszard Szamocki z rodziną (krewni księdza Magnusa Bruskiego) oraz burmistrz Witold Ossowski.
Inf. UM Brusy, gdansk.pl
Fot. UM Brusy, gdansk.gosc.pl