W ostatnich dniach maja i na początku czerwca uczniowie naszej szkoły, w ramach lekcji języka regionalnego kaszubskiego, zwiedzali piękne zakątki ziemi kaszubskiej. Klasy starsze zawitały do Człuchowa i Canpolu. Człuchowski zamek krzyżacki, drugi po Malborku pod względem wielkości zamek Zakonu, był w przeszłości potęgą i twierdzą nie do zdobycia. Rezydował w nim m.in. Konrad von Wallenrode i Ulrich von Jungingen. Dzieje zamku w bardzo ciekawej opowieści przybliżyła nam pani przewodnik Muzeum Regionalnego w Człuchowie, za co serdecznie dziękujemy. O dawnej świetności tego miejsca świadczy dziś potężna wieża Zamku Wysokiego (46 m), z której można oglądać panoramę Człuchowa i okolic. W Canpolu zwiedziliśmy ZOO oraz Wonderland - rodzinny park rozrywki.
Klasy młodsze zawitały do najstarszego w Polsce skansenu. Termin „skansen” pochodzi od pierwszej ekspozycji plenerowej utworzonej w 1891 r. przez Nordiska Musset w Sztokholmie. Ekspozycja powstała na szwedzkiej wyspie Djurgarden w miejscu dawnego szańca (po szwedzku - skansen). W Muzeum – Kaszubski Park Etnograficzny im. Teodory i Izydora Gulgowskich we Wdzydzach Kiszewskich zgromadzono ponad 50 obiektów architektury ludowej z obszaru całych Kaszub i Kociewia. Mnogość interesujących eksponatów oraz sala interaktywna wpłynęły na atrakcyjność wycieczki.
Na terenie skansenu był piknik, zakupiliśmy także piękne pamiątki. Bardzo ciekawe były warsztaty „Dawno temu w szkole…”, podczas których dzieci w autentycznej izbie lekcyjnej XIX w. pisali gęsim piórem, śpiewali „Kaszubskie nuty”, zapoznali się z tematyką związaną ze szkołą z okresu międzywojennego oraz historią szkolnictwa na Pomorzu. Najciekawsze dla uczniów było poznawanie dawnych przyborów szkolnych i technik wychowawczych: ośla ławka, koza, dyscyplina (kij), klęczenie na grochu.
Podziwialiśmy również przystań nad „Kaszubskim Morzem”, czyli jeziorem Wdzydze. Z kolei widoki z wieży w Przytarni pod Wielem przekonały nas o uroczych krajobrazach naszej „Małej Ojczyzny”. By zdobyć drugie po Wieżycy najwyższe wzniesienie Kaszub, musieliśmy pokonać 210 schodów 40 - metrowej wieży widokowej.
Wycieczki były też czasem miłej integracji grup uczniów uczęszczających na lekcje języka regionalnego kaszubskiego. Opiekę nad uczniami sprawowali: p. Bożena Gierszewska, p. Justyna Górska, p. Monika Trawicka, p. Tomasz Klaman i p. Witold Malich.
Opracowanie: Szkoła Podstawowa w Lubni.