Istnienie Kościoła i parafii w Leśnie potwierdzają źródła z 1513 r., kiedy to wymienione zostały w inwentarzu dóbr biskupa włocławskiego. Ówczesny Kościół był pw. Świętej Katarzyny. W okresie reformacji, pod koniec XVI wieku utracił status kościoła parafialnego stając się filią bruskiej świątyni.
Kościół pw. Podwyższenia Krzyża Świętego wzniesiono w latach 1634 – 1687. Jego fundatorką była królowa Maria Ludwika Gonzaga, a obecna architektura świątyni jest wynikiem kilku faz budowlanych i stanowi szczególny przypadek budowy sakralnej na Kaszubach.
Istotnym wyróżnikiem w bryle architektonicznej jest wieża, która zwęża się ku górze oraz posiada charakterystyczną raczej dla południowej Polski izbicę. Odmienność potęguje wysokie spiczaste zwieńczenie, które tak jak ściany wieży pokryte są gontem. Szczególnym elementem, będącym efektem przebudowy, jest należący do rzadkości w niewielkich wiejskich kościołach, trójnawowy korpus.
Główne wejście do kościoła umieszczono w północnej ścianie, znacznie odstępując od tradycji sytuowania wejść w elewacji południowej i zachodniej.
Ze względu na nietypowy styl architektoniczny, jak i zachowane zabytkowe wyposażenie, leśnieńska świątynia jawi się jako niezwykle cenny zabytek drewnianej architektury sakralnej. Na uwagę zasługuje barokowa Grupa Ukrzyżowania z belki tęczowej oraz siedemnastowieczne ołtarze. Zachował się również interesujący prospekt organowy z początków XVIII wieku i ołtarz boczny z prezbiterium z połowy XVIII wieku.
Msze święte:
– w dni powszednie: 18.00 (latem), 17.00 (zimą)
– w niedzielę i święta: 8.00, 10.00, 11.30
Posłuchaj o historii kościoła w Leśnie w 121 odcinku audycji "Opowiem ci historię" Radia Weekend FM