Chata Kaszubska to muzeum regionalne powstałe według projektu Jana Sabiniarza. Obiekt w całości wykonany został przez miejscowych rzemieślników. Inwestorem był Urząd Miejski w Brusach. Swym wyglądem nawiązuje ona do tradycyjnej zabudowy południowych Kaszub. Jej regionalny charakter zachowano dzięki architekturze, materiałom budowlanym i elementom wykończeniowym. Drewniana konstrukcja budynku powstała z drzew, które rosły w XIX-wiecznym parku Sikorskich w Wielkich Chełmach. Dach muzeum pokryto trzciną naturalną, schody zewnętrzne wykonano z kamienia, a podłogi, jak w starych chatach kaszubskich, z desek sosnowych.
Uroczysta inauguracja działalności Chaty Kaszubskiej odbyła się 6 maja 2005 r.
Obecnie podziwiać tu można szereg przedmiotów codziennego użytku odzwierciedlających dawne życie na ziemi zaborskiej. Wśród najcenniejszych wymienić można aparat z początku lat dwudziestych XX wieku, pochodzący z pierwszego w Brusach zakładu fotograficznego, którego właścicielem był pan Leopold Czapiewski. Ponadto znajduje się tu również największa na Kaszubach kolekcja koszyków do szklanek, która obecnie składa się z około 100. różnych egzemplarzy.
Wokół Chaty znajduje się wyjątkowy ogród, porośnięty typową dla regionu kaszubskiego roślinnością, oraz uzupełniony różnego rodzaju dawnymi maszynami rolniczymi, podarowanymi przez lokalnych gospodarzy. Jest to doskonałe miejsce nie tylko do poznania tradycji i historii regionu, ale także okazja do odpoczynku na świeżym powietrzu wśród odgłosów natury. Piękno ogrodu niejednokrotnie uwieńczone zostało na fotografiach ślubnych, co podkreśla jego wyjątkowy i regionalny charakter.
Tuż przy Chacie Kaszubskiej znajduje się punkt postojowy, gdzie szukający odpoczynku turysta może odetchnąć przed dalszą drogą. W miejscu tym znajdują się tablice informacyjne przedstawiające atrakcje turystyczne regionu, zadaszona wiata, stoły, ławeczki.
Tu można zaparkować samochód, autokar i udać się do pobliskiego muzeum regionalnego i skansenu Józefa Chełmowskiego.
Budowa punktu postojowego możliwa była dzięki partnerstwu zawartemu pomiędzy Powiatem Tucholskim a Gminą Brusy i Gminą Czersk oraz uzyskanemu dofinansowaniu w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko oraz Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej na realizację projektu „Borowiackie Szlaki - kompleksowa redukcja presji turystycznej w Rezerwacie Biosfery Bory Tucholskie”.