Przyjmuje się, że w powojennej konspiracji niepodległościowej działało bezpośrednio do 180 tysięcy osób, a w oddziałach partyzanckich blisko 20 tysięcy. Od 2011 roku, na mocy uchwały Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej, 1 marca, szczególnie pamiętamy o Ich bohaterstwie i stawianiu czoła władzom komunistycznym. Dziś obchodzimy Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.
Żołnierze i działacze powojennej konspiracji nie złożyli broni i walczyli o wolną i demokratyczną Polskę. Przez lata byli terroryzowani i represjonowani przez władze komunistyczne. Represje dotknęły także cywilów wspierających działania podziemia. Fałszowana była również ich historia i szykanowane było ich dobre imię.
- Również w Brusach zaznaczamy, że jest to ważny dzień, że pamiętamy o naszych przodkach, pamiętamy o historii. Wywiesiliśmy biało - czerwone flagi. - mówi Witold Ossowski, burmistrz Brus
Trwająca agresja Rosji wobec Ukrainy utwierdza dziś świat, że wolność danego kraju nie jest dana na zawsze. Dziś zatem szczególnie docenia się wielowymiarową walkę Polaków o wolność i suwerenność naszego państwa na przestrzeni lat.