Jak wygląda kogut – samiec kury domowej, wiedzą wszystkie dzieci. Zazwyczaj jest większy od samicy i barwniejszy, z silniej rozwiniętym grzebieniem, dłuższymi dzwonkami, łukowato wygiętymi piórami w ogonie i rogową ostrogą na stopie. To popularny ptak w wielu kaszubskich domostwach. Symbolizuje nadejście światła, zwiastuje początek dnia, od czasów antycznych oznaczał czujność i przezwyciężenie ciemności.
O tym i wielu innych ciekawostkach dowiedzieli się, w ramach lekcji języka kaszubskiego, uczniowie kl. II i III SP im. TOW „Gryf Pomorski” w Lubni podczas warsztatów regionalnych, które odbyły się 28 lutego br. w Chacie Kaszubskiej w Brusach – Jagliach. "Zaborskie koguty” to również warsztaty malowania na drewnie farbami akrylowymi. Dzieci poradziły sobie znakomicie z projektem i wykonaniem drewnianych ptaków. Każdy kogut zachwycał pięknymi barwami, każdy też jest wyjątkowy.
Dziękujemy p. Renacie Goebel i p. Krzysztofowi Gradowskiemu za ciekawą merytoryczną i artystyczną przygodę z kogutami oraz pamiątkowe certyfikaty.
Opiekunowie wycieczki: p. Justyna Górska i p. Monika Trawicka.
Inf. i fot. Szkoła Podstawowa w Lubni.