środa, 13 styczeń 2021 12:00

Stanisław Pestka

 

WPIS DO HONOROWEJ KSIĘGI ZASŁUŻONYCH MIASTA I GMINY BRUSY - kliknij

 

TEKST ALTERNATYWNY Z WPISU DO HONORWOWEJ KSIĘGI ZASŁUŻONYCH MIASTA I GMINY BRUSY
(powyżej skan oryginalnej strony)

 

Brusy, 2006-06-29

 

Stanisław Pestka urodził się w Rolbiku, ukończył liceum w Kościerzynie i polonistykę na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Był nauczycielem, pracował jako dziennikarz, w latach 1969-72 i 1990-1994 - redaktorem naczelnym „Pomeranii”. Jako poeta kaszubski rodem z Rolbika zadebiutował w latach 70. Ma na swoim koncie trzy tomiki wierszy, które zdaniem krytyków wyznaczają nowe drogi poezji kaszubskiej.

Poezja Jana Zbrzycy, bo pod takim pseudonimem publikuje Stanisław Pestka, jest osadzona w kaszubskiej tradycji. Jest tu nostalgia za rodzinnymi stronami, są odwołania do kultury uniwersalnej. Bogaty język zadziwia neologizmami. Poeta wspomina w swoich utworach dom rodzinny, swoją rodzinę, w której mówienie po kaszubsku było czymś normalnym. Zawsze powtarza, że na Zaborach osłuchał się z mową kaszubską, to jego mała ojczyzna: Widno, Kaszuba, Laska, Zbrzyca.

Autor „Wieczornego Widnika” jest twórcą wyjątkowym. Jego refleksja o języku kaszubskim doprowadziła do przeświadczenia, że nie może to być tylko język do opowiadania dowcipów. Powinien wyrażać wszystko. Nawet rzeczy abstrakcyjne. Tomiki wierszy tego artysty usiłują więc zmierzyć się - w myśl tego stwierdzenia - nie tylko z pożegnaniem ukochanych i wspomnieniem matki, opisem realiów południowych Kaszub, rodzinnych stron poety, ale także ze zmysłową urodą świata, jego problemami, bolesnymi kartami historii, np. zagładą Żydówek w Leśnie.

Stanisław Pestka w swej twórczości porusza ważne i ciekawe dla Kaszub i Pomorza tematy kulturalne, społeczne i polityczne. Jan Zbrzyca to również wyraziciel najważniejszych myśli ruchu kaszubskiego. Twierdzi, że Kaszubi maja język, który jest czymś więcej niż dialekt. Od nich samych zależy jaką pójdą drogą i czy pozostaną wierni dwóm ojczyznom - polskiej i kaszubskiej. Żeby nie rozpłynęli się w coraz bardziej zunifikowanym świecie, muszą czerpać z rodzinnej gleby, tak jak czyni to ten wielki poeta.

Za swoją działalność został wyróżniony licznymi nagrodami. Do ważniejszych należą :Medal Stolema ( 1975), Pieczęć Świętopełki Klasy Złotej ( nadawany przez kapitułę ZKP), Medal im.Gulgowskich ( przyznawany przez Radę Stowarzyszenia Twórców Ludowych oddziału gdańskiego).

 


Wyświetlony 41826 razy