Stowarzyszenie Pasjonatów Sportów Elektronicznych (SPSE) to organizacja pozarządowa, działająca na terenie miasta i gminy Brusy. Organizacja od 2022r. realizuje projekt „Lokalne Partnerstwo dla Wolontariatu” na terenie powiatu chojnickiego w partnerstwie z Regionalnym Centrum Wolontariatu w Słupsku (RCWS), który działa na terenie powiatu Słupskiego. Organizacje stawiają przede wszystkim na stałe zwiększanie kompetencji, nabywanie nowych umiejętności społecznych oraz zaangażowanie wolontariuszy.
Projekt jak i aktywności z nim związane skierowane są do wolontariuszy, koordynatorów i organizatorów wolontariatu oraz do grup ryzyka (seniorów, osób chorych). Bieżący rok jest obfity dla organizacji w inspirujące i rozwijające wydarzenia. Poniżej relacja z działań, które zostały zrealizowane oraz informacje o tych, które są jeszcze przed nami.
Bezpłatne poradnictwo na temat wolontariatu i Korpusu Solidarności
Osoby zainteresowane wolontariatem często mają wiele pytań i wątpliwości. SPSE służy pomocą w znalezieniu odpowiedzi na trudności związane z tymi tematami. Poradnictwo ma na celu ułatwienie procesu pozyskiwania informacji na temat Korpusu Solidarności oraz wolontariatu. Dzięki niemu osoby zainteresowane mogą uzyskać wsparcie i odpowiedzi na swoje pytania, co ułatwia podjęcie decyzji dotyczącej chęci zaangażowania w tego rodzaju aktywności.
Spotkanie na temat zasad sportów drużynowych
Sportami drużynowymi emocjonują się ludzie na całym świecie. Ale ilu z nas zna dokładne zasady owych dyscyplin? Wolontariusze Korpusu Solidarności mieli przyjemność poznać je od podszewki. Spotkanie skupiło się również na zapoznaniu się ze sprawą od strony organizatora wydarzeń sportowych. Tego rodzaju doświadczenie pozwala rozwijać umiejętności organizacyjne, które mogą być przydatne zarówno w życiu osobistym, jak i zawodowym. Co ciekawe, uczestnicy dzień później wykorzystali nowo nabytą wiedzę w praktyce, podczas Jesiennego Turnieju Siatkówki 2023 zorganizowanego przez SPSE.
Profilaktyka na temat uzależnień
Uzależnienia są poważnym problemem społecznym. Cierpią nie tylko osób uzależnione ale i ich najbliżsi, którzy często z uwagi na sytuację zostają współuzależnionymi. Czy wiesz, że ponad 11% Polaków nadużywa alkoholu, a ok. 15% Polaków jest DDA? SPSE zdecydowało się na zorganizowanie warsztatów dla wolontariuszy KS na temat profilaktyki uzależnień. Spotkanie skupiło się głównie na metodyce terapii poznawczo-behawioralnej oraz spojrzeniu na problem z perspektywy osoby uzależnionej. Została poruszona również tematyka syndromu DDA (Dorosłe Dziecko Alkoholika) oraz współuzależnienia.
Warto wspomnieć o tym, że SPSE będzię realizowało projekt wolontariatu KS do końca 2024 roku. Organizacja ta działa już od 2020 roku, a sam Korpus Solidarności to program oparty na modelu wolontariatu długoterminowego.
Jeszcze w tym roku czeka na Was kilka inspirujących i ciekawych działań:
- Spotkanie rozwijające dla koordynatorów na temat wolontariatu w mediach społecznościowych
- Warsztaty dla przedstawicieli organizacji pozarządowych, których celem będzie zebranie reprezentantów z różnych obszarów (kultura, sport, edukacja, seniorzy, niepełnosprawni, wolontariat, itp.) z powiatu chojnickiego oraz wypracowanie wspólnej strategii działań na najbliższe lata lub stworzenie wspólnego projektu społecznego.
- Szkolenie specjalistyczne dla organizatorów wolontariatu
- Zgrupowanie aktywnych działaczy z powiatu chojnickiego, którzy chcą się angażować na rzecz lokalnej społeczności.
- Projekt lokalnej koalicji – utworzenie części artystycznej podczas Gali Wolontariatu w Brusach
Po więcej informacji na temat wydarzeń odsyłamy na profile społecznościowe realizatora.
Dołącz do naszej wolontariackiej rewolucji – czekamy właśnie na Ciebie!
Tu nie ma znaczenia Twój wiek, wykształcenie, sytuacja majątkowa czy rodzinna. Wolontariuszem może zostać każdy, bez względu na powyższe czynniki. To wspaniała okazja nie tylko do pomocy innym ale i do rozwoju osobistego. Masz szansę zdobyć nowe kompetencje i nawiązać wartościowe relacje z innymi wolontariuszami bądź z osobami, którym pomagasz. Praca jako wolontariusz daje możliwość poznania nowych środowisk, kultur i perspektyw. Możesz zdobyć wiedzę na temat różnych problemów społecznych, co może poszerzyć Twoje horyzonty i pobudzić do refleksji oraz działania na rzecz zmiany. Ponadto doświadczenie w pracy wolontariackiej może stanowić cenny element Twojego CV. Pokazuje ona pracodawcom, że jesteś zaangażowaną, odpowiedzialną osobą, gotową do pracy w zespole i dysponującą dobrze rozwiniętymi umiejętnościami interpersonalnymi. Wolontariat może być szansą na odkrycie swojego powołania i pasji. Pracując z różnymi organizacjami i społecznościami, możesz odkryć, czym naprawdę jesteś zainteresowany i czym chciałbyś się zajmować w przyszłości.
Nagrodzenie za bezinteresowną pomoc?
Co roku Korpus Solidarności organizuje konkurs na Wolontariusza i Koordynatora Roku w celu uhonorowania osób, które wyróżniły się zaangażowaniem i poświęceniem w pracy na rzecz innych. Odbywają się dwie edycję tego przedsięwzięcia: wojewódzka i ogólnopolska. Oba tytuły, są przyznawane na podstawie oceny wkładu w działalność społeczną, skuteczności działań oraz innowacyjności i kreatywności w rozwiązywaniu problemów. Konkurs ma na celu docenienie i promocję społecznej odpowiedzialności, wolontariatu i pracy na rzecz innych, a także inspirację dla innych ludzi do podjęcia działań na rzecz dobra wspólnoty. W konkursie mogą wziąć udział wszyscy wolontariusze jak i koordynatorzy Korpusu Solidarności. Dołącz do nas już dziś! Być może to właśnie Ty zostaniesz laureatem następnej edycji.
Projekt sfinansowano ze środków Narodowego Instytutu Wolności Centrum Rozwoju Społeczeństwa Obywatelskiego w ramach Korpusu Solidarności – Rządowego Programu Wspierania i Rozwoju Wolontariatu Długoterminowego na lata 2018-2030.
AUTOR: Julia Lemańczyk.